Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na MHF se vrací flamencový kytarista Carlos Piňana

pina01
Špičkový flamencový kytarista Carlos Piňana se profiluje také jako postmoderní skladatel a mistr improvizace.
19.07.2016 10:41 | Ladislav Lhota

Po dechberoucím vystoupení tenoristy Juana Diega Flóreze, jenž při zahajovacím koncertu uchvátil publikum, a hudebních lahůdkách pokračujícího programu 25. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov, přichází další hvězda – špičkový flamencový kytarista Carlos Piñana. Jeho koncertní projekt Flamenco Symphony v Pivovarské zahradě 23. července doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

ČESKÝ KRUMLOV – Letos čtyřicetiletý rodák ze španělské Cartageny okouzluje posluchače svojí virtuozitou a jedinečnou krásou tónu, naprosto výjimečnou v celém flamencovém světě. Carlos Piñana se objevuje v sólových recitálech i projektech zahrnujících klasickou hudbu, jazz, tanec nebo world music. Ke spolupráci zve  hudebníky z různých koutů světa. Po jeho boku vystoupila Tibeťanka Yungchen Lhamo, Egypťan Fathy Salama či Pákistánec Ashraf Khan.

Španělský umělec zkomponoval řadu flamencových skladeb. Jeho projekty Body & Soul, Misa Flamenca, Flamenco Symphony a mnohé další propojují flamenco s klasickou, liturgickou i taneční hudbou. V zajímavém diskurzu flamenca a jiných hudebních stylů vytváří Piňana originální hudební řeč. Do žánru flamenca se zapsal jako postmoderní skladatel, který je mistrem improvizace. Dokazuje to v sólových instrumentálních kusech i při doprovázení zpěváků.

Výjimečná technika a muzikalita dovolují Piňanovi vyjádřit ducha čistého flamenca a současně hledat nové cesty. Do flamenca vnáší zcela nové perspektivy. „Při komponování se soustředím hlavně na strukturu písně, frázování a improvizaci. Rád improvizuji i v nahrávacím studiu. Nikdy nevíte, co vám z improvizace může vzejít. Občas překvapím sám sebe. Některé ze skladeb na mých deskách jsou kompletně improvizované,“ popisuje.

Odhalil téměř všechna tajemství flamenca

Kritika hovoří pochvalně o jeho vystoupeních. Znalci se shodují, že Piňana umí vytvořit velmi přesný, lyrický hudební projev s jemnými odstíny a jeho způsob hry je výmluvným protipólem k tvrdé hudbě vládnoucí v současnosti. „Nemůže být pochybnosti o tom, že tento kytarista je jedním z nejlepších, nejen v technice, ale i v pojetí hudby. Jeho koncepce je novátorská, zároveň však oživuje tradice... Představuje budoucnost v současnosti. Je to hudebník, který už odhalil téměř všechna tajemství flamenca...“ zní téměř jednohlasně odborná hodnocení.

Carlos Piñana pochází z rodiny, v níž má flamenco dlouhou tradici. Prvním Piñanovým učitelem na kytaru byl jeho otec Antonio Piñana, který mu otevřel svět flamenca. Učil ho i dědeček Antonio, ve své době považovaný za nejlepšího pěveckého interpreta tzv. „cantes de Levante“. Carlos vystudoval klasickou kytaru na konzervatoři v Cartageně a v Murcii. Má dva starší bratry Curru a Pepeho, kteří s ním příležitostně spolupracují.  

Klasická a flamencová kytara jsou naprosto rozdílné a není nic jednoduchého udržet si techniku zároveň v obou oborech, „Při flamencu musíte drnkat s mnohem větší razancí. Klasicky školení muzikanti nejsou zvyklí improvizovat, a ve flamencu se improvizuje opravdu často. Mezi těmito dvěma světy vždycky existovala rivalita. Ale je pravda, že díky klasickému školení jsem získal citlivější vnímání při komponování a virtuozitu v levé ruce,“ říká Španěl.

V Českém Krumlově nachází ráj

Vedle interpretační a skladatelské činnosti vyučuje hru na flamencovou kytaru na hudební konzervatoři ve španělské Murcii a vede školu, která se zaměřuje na výuku flamenca. Organizuje mezinárodní kytarovou soutěž Niño Ricardo, pojmenovanou po významném kytaristovi a skladateli flamenca. Piňana se rovněž stal měleckým ředitelem Mezinárodního kytarového festivalu v Murcii. Vydal sedm sólových alb.

V Českém Krumlově vystoupí s projektem Flamenco Symphony. Doprovodí ho Moravská filharmonie Olomouc. Ke spolupráci si přizval také Agustína Garnése (zpěv, clapping), Maise Márqueze (tanec, clapping) a Miguela Ángela Orengo (bicí nástroje). Hudební rysy flamenca se v tomto projektu prolínají s Piñanovou vášní pro klasickou hudbu. Jeho dokonalá znalost flamenca i klasické hudby, v kombinaci s jedinečným talentem ve hře na kytaru vytvářejí ideální pozadí pro zvuk orchestru.

Carlos Piňana zdařile pracuje s lyričností a variacemi. Dodává hudbě osobitý styl na pomezí flamenca a klasické hudby, který spojuje zemitý a vášnivý zvuk flamencové kytary s barvami symfonického orchestru. „Nesmírně se těším na koncert v Českém Krumlově. Hrát na tomto festivalu je pro mě úžasný zážitek, duchovní rituál, čistá energie a vášeň. Je to magické místo, užívám si to. Krumlov je pro mě ráj. Ideální místo pro flamenco i pro život...,“ říká umělec před svým návratem na český jih. 

(miš, lho)
Foto archiv MHFPřidej komentář