Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Půdu přihupkal Hamlet naší generace

270422ham01
Hlavní roli Hamleta ve stejnojmenném dramatu Williama Shakespeara ztvárňuje herec Jihočeského divadla Dan Kranich na pódiu komorního studia Na Půdě. V úloze jeho matky, královny Gertrudy, vystupuje Dana Verzichová
27.04.2022 11:43 | Ladislav Lhota

Poslední premiérou Jihočeského divadla na pódiích kamenných budov v sezoně 2021-22 se stal 22. dubna Shakespearův Hamlet, nejslavnější tragédie všech dob, kterou pro komorní scénu Na Půdě v originálním pojetí nastudoval pohostinsky Jakub Čermák, jenž nikterak neuhnul od původní látky a na pár metrech čtverečních vytížil dvanáctero příslušníků činoherního souboru. Inscenace zároveň odpíchla dramaturgickou linku s pracovním názvem Klasika Na Půdě.

Č. BUDĚJOVICE – Do Jihočeského divadla se vrátil Hamlet po šestnácti létech. Přesunul se však z hlavního sálu na studiové pódium, kam dramaturgie přizvala známou osobnost pražské nezávislé scény Jakuba Čermáka k poněkud odvážnějšímu zpracování klasického tématu. Letos sedmatřicetiletý performer a režisér (divadelní i filmový), zakladatel divadelního spolku „Depresivní děti touží po penězích“ či dramaturg kulturního centra „Venuše ve Švehlovce“ prožívá režisérský boom pod střechou řady tuzemských divadel. Inscenaci na jihu Čech pojal přesně v duchu nadšeného ohlasu jednoho z premiérových diváků: Každá generace by měla mít svého Hamleta.

Patří k Čermákovým přednostem, že dovede klasický materiál uchopit sice velmi osobitým způsobem, ale dokáže přitom respektovat náplň původního díla stejně jako autorův vzkaz směrem k publiku. Využívá moderní scénické prostředky včetně kouřových a stroboskopických efektů, hercům vkládá do rukou mobily a do úst sem tam výrazivo, které zaručeně nepochází z časů Shakespearových. Na jevišti se prolíná historie a současnost, protagonisté uvažují a jednají v duchu naší doby, přitom zvládají často velmi náročné pohybové kreace s fyzickým vypětím. Hra se představuje v čerstvém a dosud neuvedeném překladu Filipa Krajníka z brněnské Masarykovy univerzity.

Co se dá vytknout budějovickému Hamletovi? Jakub Koudela v postavě Klaudia by klidně mohl absolvovat představení v nohavicích, nikoliv strávit velkou část večera ve slipech. Jenže to je Čermákova specialita. „Kdybych mohl, svlékal bych herce pořád,“ prohlásil režisér v rozhovoru pro Divadelní noviny v roce 2020. Nastudoval prý však i několik her, kde jsou všichni oblečení. V titulní roli si počíná skvěle Dan Kranich. Výborní jsou i ostatní herci Pavel Oubram, Dana Verzichová, Jiří Untermüller, Pepa Honzík, Eliška Brumovská, David Krchňavý, Daniela Šišková, Nicole Tisotová, Táňa Kupcová a Jan Dvořák. Scénu a kostýmy vytvořila Martina Zwyrtek, hudbu složila Petra Horváthová.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček    


270422ham02
270422ham03
270422ham04
270422ham05
270422ham06


Přidej komentář