Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Svinenském čtení se představí pětice autorů

230722svc01
Při červencovém autorském čtení se jako první představí na staré faře v Trhových Svinech jihlavský rodák Aleš Palán, jenž se jako spisovatel prosadil poutavými životopisy slavných hokejistů, načež se pustil do knižních rozhovorů s pozoruhodnými osobnostmi a svoji zatím poslední tvorbu obrátil k příběhům lidí, kteří se ocitli na okraji společnosti
23.07.2022 11:52 | Ladislav Lhota

Pět dní, pět autorů. Trhové Sviny se uprostřed letních prázdnin stanou centrem české literatury. Večery v jihočeském městečku a jeho okolí od pondělka 25. července do pátku 29. července vyplní autorským čtením spojeným s besedou s posluchači pětice respektovaných představitelů současného literárního mainstreamu. Přijede publicista a spisovatel Aleš Palán, autor detektivek Jiří Březina a spisovatelky Karin Lednická, Jana Poncarová a Petra Klabouchová. Každý den na jiném místě se začíná v 18 hodin.

TRHOVÉ SVINY – Zralý autor dlouhé řady knižních titulů Aleš Palán se v posledních létech věnuje rozhovorům s lidmi, kteří se z různých důvodů dostali na okraj společnosti. Patří k nim třeba šumavští samotáři. Za sérii knižních rozhovorů s názvem Jako v nebi, jenže jinak, získal Palán prestižní ocenění Magnesia Litera. V minulosti se věnoval také životopisům slavných hokejistů. Ceny za nejlepší detektivky sbírá Jiří Březina – spisovatel z Českých Budějovic se nedávno prezentoval románem Mizení, jehož obsahem se dotýká rasové nenávisti a obchodu s lidmi.

Jedna z nejrespektovanějších spisovatelek naší doby Karin Lednická ohromila románovou kronikou Šikmý kostel. Čtenáři nešetří superlativy a recenzenti řadí její knihy k nejlepším románům posledního desetiletí. Lednická mapuje dlouhé dvacáté století v oblasti, jejíž historie je zahalená dýmem továrních komínů a pohřbená pod tunami uhlí – pátrá po osudech lidí na pomezí Česka a Polska. Jihočeským posluchačům se představí také Jana Poncarová, držitelka České knihy za román Eugenie: Příběh české hoteliérky, a Petra Klabouchová, spisovatelka na cestách mezi Českem, Itálií a USA, která loni před Vánoci dobyla knižní pulty románem Prameny Vltavy.

(lho, bry)
Foto archiv Kulturního a informačního centra Trhové Sviny

Program Svinenského čtení:

Pondělí 25. 7. (stará fara): Aleš Palán
Úterý 26. 7. (u Velkého rybníka): Jiří Březina
Středa 27. 7. (Buškův hamr): Jana Poncarová
Čtvrtek 28. 7. (kostel Nejsvětější Trojice): Karin Lednická
Pátek 29. 7. (u kostela Nanebevzetí Panny Marie): Petra Klabouchová


230722svc02


Přidej komentář