Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na zámku Červená Lhota zpřístupnili gotické sklepení

cl01
Romantický vodní zámek Červená Lhota láká návštěvníky novou expozicí gotických sklepů zpřístupněných od letošního srpna
03.08.2018 10:18 | Ladislav Lhota

Nová expozice na Červené Lhotě představuje pozoruhodné prostory někdejší středověké tvrze – sklepy, které jsou zčásti vytesané do skal. Ukazuje i jednotlivé stavební etapy objektu od poloviny 14. století do roku 1910. Od letošního srpna jsou sklepy zpřístupněné historickým vchodem zvenku. Díky tomu příchozí poprvé navštíví také severovýchodní zahrádku vedle mostu. Prohlídky s průvodcem budou probíhat do konce září v pravidelné návštěvní době.

ČERVENÁ LHOTA – Sklepní prostory rozkládající se pod třemi křídly vodního zámku si mohou lidé prohlédnout v rámci nové expozice, která mapuje stavebně historický vývoj objektu. Podoby zdejší stavby v průběhu sedmi staletí představují kresby Františka Kápara doplněné modelem gotické tvrze od Tomáše Dolanského. Kresby zachycují také malebnou podobu údolí na přelomu 15. a 16. století, těsně před vznikem Zámeckého rybníka. Vystavené jsou rovněž archeologické nálezy z úprav zámeckého nádvoří.

Budova zámku Červená Lhota má překvapivě složitý stavebně historický vývoj zahrnující rozpětí od poloviny 14. století po rok 1910, kdy získala stávající podobu. „S trochou zjednodušení lze říci, že jednotlivé stavební etapy se na sebe postupně vršily, aniž by některá z nich výrazněji popřela ty předchozí. Postupně vznikl rostlý objekt, který byl od poloviny 16. století pojímaný jako jedna komplexně řešená zámecká budova,“ popisuje Tomáš Horyna, kastelán zámku Červená Lhota.

Sklepní expozice je atraktivní i tím, že přivádí návštěvníky do pozoruhodných prostor někdejší středověké tvrze, které jsou zčásti vytesané do skal. „Dávají představu o středověké podobě zdejší stavby. Zároveň jsou pohledem do hospodářského zázemí novověkého zámku, jak fungovalo v době posledních majitelů knížat Schönburg-Hartensteinových,“ vysvětluje kastelán. Podnětem k vybudování nové prohlídkové trasy se stalo letošní vypuštění rybníka kvůli odbahnění. Celou akci zachytil krátký časosběrný dokument.

(lho, tzp)
Foto Ladislav LhotaPřidej komentář