Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na zámku v J. Hradci představují dílo Rudolfa Procházky

jh01
V galerijním prostoru Státního hradu a zámku J. Hradec představují dílo Rudolfa Procházky
13.06.2017 11:35 | Ladislav Lhota

Galerijní prostory Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec lákají návštěvníky k prohlídce výstavy soch a řezbářských prací dačického rodáka Rudolfa Procházky (od 9. června do 31. července 2017). Nabídku rozšíří expozice nazvaná Květiny od renesance k romantismu, která bude k vidění v renesančních interiérech hradeckého zámku od 16. června (vernisáž v 15.30 hodin).

JINDŘICHůV HRADEC – Dačický rodák Rudolf Procházka (1958) je sochař, ale především řezbář a milovník dřeva, pro něhož se tento dar přírody stal celoživotně nejoblíbenějším materiálem. Žije a tvoří ve svém rodišti, patří mu autorství více než třech stovek skulptur do interiéru i exteriéru. Stál u zrodu sochařských sympozií v Písečné (2006 – 2015), Dačicích (2009 – dosud) a Dešné u Jemnice (od 2016), jichž se také pravidelně zúčastňuje.

Doposud absolvoval osm výstav v České trepublice a Rakousku. Jeho díla jsou součástí soukromých sbírek v tuzemsku, Itálii, Německu, Polsku, Rakousku a Švýcarsku. „Asi nejznámější skulpturou Rudolfa Procházky je socha před dačickou radnicí s názvem Tady máte“, přibližuje osobnost umělce Jan Mikeš, kastelán Státního hradu a zámku Jindřichův Hradec. „Návštěvníci u nás spatří několik desítek děl Rudolfa Procházky s akcentem na práce z posledních let“, dodává Mikeš ke konceptu výstavy.

Prohlídku renesančních interiérů jindřichohradeckého zámku od pátku 16. června zpestří expozice Květiny od renesance k romantismu. Vernisáž se uskutečné téhož dne od 15. 30 hodin.

(lho – tzp)
Foto archiv NPÚ


jh02
jh03


Přidej komentář