Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Na Zelený čtvrtek otevřou i barokní lékárnu ve Zlaté Koruně

190324zkb01
Součástí rozšířeného prohlídkového okruhu v klášteře Zlatá Koruna na Českokrumlovsku se stane počínaje zahájením hlavní památkové sezony čerstvě instalovaná barokní lékárna, jejíž původ sahá do 18. století, kdy sloužila v jezuitské řádové koleji. Později fungovala na náměstí v Jihlavě a poté spočinula v soukromém vlastnictví. Pro jihočeský klášter ji vykoupilo ministerstvo kultury
19.03.2024 12:52 | Ladislav Lhota

Hlavní sezona ve státem spravovaných památkách na území Jihočeského kraje odstartuje na Zelený čtvrtek 28. března. Brány budou všude otevřené po celé velikonoční svátky, potom v klasickém režimu až do 3. listopadu. Tahákem bude zpřístupněný letohrádek Bellarie v zahradě zámku Český Krumlov (zkušebně v červnu, oficiálně v září) a obnovená barokní lékárna v klášteře Zlatá Koruna. V rámci projektu Po stopách šlechtických rodů dojde na připomínku Habsburků, konkrétně v Nových Hradech a Rožmberku.

JIŽNÍ ČECHY / ZLATÁ KORUNA – Obvyklým provozem přivítá návštěvníky všech třináct státních památek Jihočeského kraje. Na většině z nich se po dvouleté stabilizaci zvyšuje základní vstupné o šest procent. Beze změny zůstane již nastavený slevový systém. „Důchodci, mládež do dvaceti čtyř let a držitelé průkazů ZTP resp. ZTP/P zaplatí osmdesát procent, děti od šesti do sedmnácti let třicet procent. Děti do šesti let mají vstup zdarma,“ vypočítává Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy NPÚ. Navýšení se netýká hradu Zvíkov, zámku Dačice a také kláštera Zlatá Koruna, kde zvědavci uvítají rozšíření prohlídek o nově instalovanou a velmi cennou barokní lékárnu.

Zařízení pocházející z jezuitské řádové koleje z 18. století se po několika změnách majitelů podařilo získat a instalovat v místě bývalé klášterní kuchyně, která sousedí s cisterciáckou jídelnou neboli refektářem. „Po zrušení jezuitského řádu roku 1773 převzal tuto lékárnu někdejší majitel veřejné lékárny U Divého muže v Jihlavě. Existovala ještě na počátku 20. století pod změněným názvem U Svaté Trojice a stála na rohu jihlavského náměstí, dnes Masarykova,“ popisuje historii zlatokorunská kastelánka Lenka Tondlová. Lékárna přešla do soukromých rukou a sloužila částečně jako knihovna. Poslední majitelé, manželé Hrnčiříkovi z Jihlavy, nabídli vzácný mobiliář k prodeji.

Pro klášter ve Zlaté Koruně, kde také kdysi fungovala lékárna, vykoupilo tento zachovalý skvost Ministerstvo kultury České republiky za téměř pět milionů korun. Jedna z mála dochovaných klášterních lékáren, která je hodnotou srovnatelná s významnou lékárnou jezuitského řádu U Bílého jednorožce v Klatovech, se aktuálně nachází ve dvou místnostech bývalé přípravny jídel a kuchyně. Otevře se v rámci prohlídkového okruhu Klášter s lékárnou s časovým rozvrhem zhruba čtyřicet minut. „V dřevěných stojatkách nebo skleněných nádobách se zachoval rostlinný materiál. Drcené kořeny, semena rostlin. Mohli bychom namíchat léčivou směs, ale nejsme lékárníci,“ usmívá se kastelánka.  

Ladislav Lhota
Foto autor (1) a Ján Honza (5)


190324zkb02
190324zkb03
190324zkb04
190324zkb05
190324zkb06


Přidej komentář