Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nábytek z Jitony zaplnil prostory Wortnerova domu

180622jit11
Podnik Jitona představoval nábytkářské impérium s pětasedmdesáti závody v jihozápadních Čechách od Nejdku po Pacov. Produkci z období 1959 až 1989 unikátním způsobem prezentuje výstava ve Wortnerově domě Alšovy jihočeské galerie
18.06.2022 11:13 | Ladislav Lhota

Alšova jihočeská galerie připravila v českobudějovickém Wortnerově domě od 17. června výstavní projekt s názvem Tvary, barvy, pohodlí: Nábytek Jitona, který nostalgicky připomíná výrobky národního podniku Jitona, někdejšího nábytkářského impéria na jihu Čech. Výstava navazuje na předchozí akce v Chebu a Soběslavi, ale je doplněná dalšími exponáty. Představuje sériovou produkci z období 1959 až 1989 a také vybavování architektonických zakázek pro veřejné, kulturní či vládní stavba. Otevřená bude do 1. ledna 2023.

Č. BUDĚJOVICE – Alšova jihočeská galerie hostí výstavu záměrně, neboť v krajské metropoli po několik desetiletí fungovalo vývojové a návrhářské centrum Jitony. Působili zde přední designéři Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekl, Karel Musil. „Největší slávu sklízela firma do začátku osmdesátých let. Přes problémy s plánováním si získala pověst schopného a kvalitního výrobce nábytku. V době rozmachu měla v jihozápadních Čechách od Nejdku po Pacov pětasedmdesát závodů. Řada z nich se specializovala na exportní výrobu. Část produkce odebírala třeba IKEA,“ popisuje význam Jitony kurátor výstavy Ladislav Zikmund-Lender.

Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře. Vyráběla sedací soupravy, vybavení obývacích pokojů, z nichž asi nejvýznamnější byly sestavy U 300 a Rubín. Z kuchyní se proslavila hlavně Asta či pozdější Alpina. Ukázky z nich jsou na výstavě zastoupené spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí. Na výstavě uvidí lidé i zcela výjimečné kusy, například experimentální sedací soupravu Styr, která umožňovala s pouhými třemi prvky složit desítky nejrůznějších variant nábytku.

Výstava je koncipovaná speciálně do Wortnerova domu. Díky projektu z architektonického ateliéru Roháč Stratil se celý prostor proměnil v designový svět relativně nedávné minulosti. Expozice je unikátní a nepřenosná v této podobě. Realizační tým doplnila umělkyně Markéta Othová, která velmi citlivě zpracovala vizuál. Nechybí ukázky experimentálních návrhů ani výběr z bohatého archivu Jitony včetně originální propagační grafiky. Projekt potěší pamětníky a milovníky designu, ale je vhodný rovněž pro děti a školní výpravy. Edukační oddělení AJG připravilo kreativní koutek, kde si děti mohou zahrát na architekty a sestavit kuchyni do paneláku nebo obývací pokoj.

(lho, ska)
Foto Martin Polák


180622jit02
180622jit033
180622jit044


Přidej komentář