Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nábytkový fenomén Jitona přiblíží komentovaná prohlídka

270922jit01
Pamětníci spolu s fanoušky nábytkového designu dostanou příležitost vychutnat si objekty svého zájmu v rámci komentované prohlídky výstavního projektu Tvary, barvy, pohodlí – Nábytek Jitona, který zaplňuje interiéry českobudějovického Wortnerova domu Alšovy jihočeské galerie. Akce se uskuteční 29. září
27.09.2022 13:10 | Ladislav Lhota

Zájemci o výstavu Tvary, barvy, pohodlí – Nábytek Jitona, kterou pořádá Alšova jihočeská galerie ve Wortnerově domě (České Budějovice, ulice U Černé věže) až do Nového roku 2023 budou mít jedinečnou příležitost projít si expozici s kurátorem Ladislavem Zikmundem-Lenderem. Komentovaná prohlídka se koná ve čtvrtek 29. září od 17 hodin. Současně je možné zakoupit knihu vyprávějící příběh nábytkářského fenoménu se značkou Jitona.

Č. BUDĚJOVICE – V historických prostorách Wortnerova ožívá někdejší nábytkářské impérium představované na jihu Čech podnikem Jitona. Navazuje na podobné výstavy v Chebu a Soběslavi, je však doplněná řadou nových exponátů. Představuje sériovou produkci z období 1959 – 1989, ale také vybavování jednotlivých architektonických zakázek, k nimž patřily hlavně veřejné, kulturní a vládní stavby. Pro aktuální výstavní příležitost se podařilo získat zcela výjimečné kusy, například experimentální sedací soupravu Styr, která umožňovala s pouhými třemi prvky složit desítky různých variant nábytku.

Jihočeská metropole hostí výstavu záměrně. Několik desetiletí zde fungovalo vývojové a návrhářské centrum Jitony, kde působili přední designéři Hubert Nepožitek, Bohumil Landsman, František Filec, Antonín Škoda, Vladimír Štekla či Karel Musil. Jitona byla jedním z největších producentů nábytku v Československu a na rozdíl od jiných výrobců zahrnovala sortiment pro vybavení celého bytu i kanceláře. Vyráběla sedací nábytek, vybavení obývacích pokojů. Proslavily se pokojové sestavy U 300 a Rubín, z kuchyní především ASTA či Alpina. Na výstavě jsou zastoupené spolu s rozmanitými tvarovými variacemi sériově vyráběných židlí a křesel ze všech poválečných desetiletí.

Výstava je koncipovaná na míru pro specifické interiéry Wortnerova domu. Díky projektu z architektonického ateliéru Roháč Stratil se prostor proměnil v designový svět nedávné minulosti. Expozice je unikátní a nepřenosná v této podobě. Realizační tým doplnila umělkyně Markéta Othová, která velmi citlivým způsobem zpracovala vizuál. Součástí výstavy jsou i ukázky experimentálních návrhů, které se nakonec nedostaly do výroby, také výběr z bohatého archivu Jitony a originální propagační grafiky. Nadchnout se mohou nejen pamětníci nebo milovníci designu, ale i děti a školní výpravy. Edukační oddělení AJG připravilo kreativní koutek, kde si školáci mohou zahrát na architekty a pokusit se sestavit z navrženého nábytku například kuchyni do paneláku, nebo obývací pokoj. 

(lho, ska)
Foto archiv Alšovy jihočeské galerie


270922jit02
270922jit03


Přidej komentář