Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Najde Oldřich z Chlumu pravého viníka?

old01
Hlavní roli Oldřicha z Chlumu v historické detektivce Ďáblův sluha vytváří Pavel Oubram (vlevo). V úloze Převora vystupuje Jiří Untermüller
12.03.2019 10:27 | Ladislav Lhota

Divadelní prkna nebývají častými hostiteli detektivních příběhů, natož kostýmovaných s dějem zasazeným do středověku. Činohra Jihočeského divadla učinila výjimku. Ve světové premiéře přichystala dramatizaci historické detektivky Ďáblův sluha, kterou napsal frekventovaný autor Vlastimil Vondruška. Adaptace jeho díla vstoupila do divadelního prostředí letos 8. března rovněž poprvé, byť má spisovatel za sebou přes padesát románů a scénář k filmu Jménem krále.

Č. BUDĚJOVICE – Detektivka Ďáblův sluha vtáhne diváka do hradních komnat, ale i do krypty na jednom z jihočeských sídel mocných pánů z Jindřichova Hradce v době vlády Přemysla Otakara II. Královský prokurátor Oldřich z Chlumu (Pavel Oubram) s panošem Otou (Václav Švarc) a velitelem stráže Divišem (Petr Halíček) příjíždějí z Prahy vyšetřit zločin, který se rozrůstá v sérii vražd. Hledají odpověď na otázku, zda oběti odcházejí nedobrovolně ze života rukou ďáblova přisluhovače nebo hanebné skutky provádí rafinovaný šílenec. Čas kvapí. Dalším osobám hrozí smrt, navíc vyšetřování chce vzít do rukou netrpělivý inkvizitor (Tomáš Kobr).

Nad hradem se vznáší přízrak mrtvého komtura. Mnohem nebezpečnější pro příchozí však svým způsobem mohou být svůdné komtesy (Kamila Janovičová, Milada Vyhnálková), jejichž morálku s obtížemi krotí pragmaticky uvažující teta Marie z Hardeggu (Věra Hlaváčková). „Z historického hlediska byl právě ve třináctém století položený základ slávy a moci českého středověkého státu,“ upřesňuje Vlastimil Vondruška časové zařazení literární předlohy. „Byla to doba skutečného rytířství, které velice ctím. Mám za to, že i dnes bychom se mohli a měli chovat jako rytíři,“ podává smělý návrh. 

Jíra zněl příliš rustikálně

Rytířské dvoření i nezbytné souboje vyplňují také divadelní adaptaci z dílny Martiny Schlegelové a Olgy Šubrtové. První z nich zároveň usedla za režijní pultík. Zápletku náležitě komplikují další postavy – Převor (Jiří Untermüller), Purkrabí (Jan Dvořák), Markvart z Hrádku (Tomáš Drápela), Dětřich z Hardeggu (Dan Kranich), Trubadúr Armando (René Šmotek), Služebná Klára (Teresa Branna), Kuchařka (Daniela Bambasová), Kořenářka Tereza (Jaroslava Červenková). Menší role si zahrají Markéta Heidenreichová, Jaroslav Kukrál a Jan Mrkvička. V dětských postavách alternují Karin Schlegelová s Barborou Bosákovou.  

K tvůrcům inscenace se řadí Nikola Tempír (scéna), Vladimíra Fominová (kostýmy), Filip Veret (hudba), Martin Pacek (pohybová spolupráce), Jan Šauer (souboje) či Václav Alexa (asistent režie). Hlavní postava divadelního příběhu Oldřich z Chlumu vystupuje velmi často ve Vondruškových románech. „V prvním krátkém příběhu se královský prokurátor jmenoval Jíra z Chlumu. Když jsem se po létech pustil do románů, pokárala mě manželka, že Jíra zní příliš rustikálně. Můj hrdina by měl být rytíř se vším všudy. Tak jsem ho přejmenoval na Oldřicha,“ vysvětluje spisovatel ověnčený mnoha cenami a uznáními.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček


old02
old03
old04
old05
old06


Přidej komentář