Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Náměstí Přemysla Otakara II. zaplnily obrazy z historie

090723kva01
Reprodukce obrazů v plakátové formě a tištěné černobílé fotografie umístěné na speciálních kvádrech resp. na dlažbě hektarového náměstí Přemysla Otakara II. přibližují historické centrum Českých Budějovic v okamžicích zachycených v době od konce 19. století do Sametové revoluce. Dvě souběžné výstavy připravili Daniel Kovář a Milan Binder ve spolupráci s Jihočeským muzeem
09.07.2023 13:39 | Ladislav Lhota

Hektarové náměstí v centru jihočeské metropole zdobí nejen kašna se sochou bájného Samsona, ale od posledního dne letošního června se zde objevily na přechodnou dobu také dvě panelové výstavy připomínající reprodukovanými obrazy a fotografiemi zajímavou historii tohoto unikátního prostoru i celého města, jehož budování započalo ve 13. století.  Expozice nachystali historik Daniel Kovář a fotograf Milan Binder ve spolupráci s Jihočeským muzeem.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Fotografická výstava s titulem Obrazy z historie českobudějovického náměstí představuje veřejný prostor v centru největšího jihočeského města v periodě od konce 19. století do roku 1989, který se stal svědkem mnoha událostí. Hostil pravidelná korza českých a německých občanů, vítání císařů a prezidentů, okamžiky vítězné euforie i krutého ponížení. Lidé zde prožívali chvilky zábavy na pouťových kolotočích, obyčejné momenty radosti při stavění sněhuláků nebo počítání peněz při nákupech u trhovců. V jednom čtverci náměstí seřadili realizátoři jednadvacet samolepek o rozměrech 100 x 100 centimetrů, do dvou sousedních čtverců umístili dva kvádry s tištěnými černobílými snímky.

Druhý a barevný projekt nese název České Budějovice štětcem, tužkou, uhlem … Potvrzuje, že inspiraci mnoha umělcům odnepaměti poskytují ulice, zákoutní a městské památky. Mizející podobu jihočeské metropole, ale také místa, která se příliš nemění, rozmanitými technikami malířskými a kreslířskými zachytili budějovičtí výtvarníci Hynek Kott, Gustav Brauner, Rudolf Krása, Jindřich Teisinger. Jejich ruce vedlo nesporné nadání, také však láska k domovu. Doklad zbožné úcty představují četná vyobrazení Panny Marie Budějovické, k níž se naši předkové obraceli jako k ochránkyni města. Reprodukované výtvory rozložili autoři na plochu čtyřech kvádrů (2 x 2 x 5 metrů).

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


090723kva02
090723kva03
090723kva04


Přidej komentář