Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Národní zemědělské muzeum chystá pavilony Voda a Země

kmz01
Poklepem základního kamene v areálu Výstaviště České Budějovice startuje budování nových pavilonů nazvaných Voda a Země, které se stanou pobočkami Národního zemědělského muzea
27.08.2021 14:30 | Ladislav Lhota

Druhý den letošního agrosalonu Země živitelka, pátek 27. srpna 2021,  patřil slavnostnímu poklepu  základního kamene budoucí pobočky Národního zemědělského muzea (NZM), která najde zázemí na Výstavišti v Českých Budějovicích. Akce se zúčastnili vicepremiér Karel Havlíček a ministr zemědělství Miroslav Toman, zástupci vedení Národního zemědělského muzea, akciové společnosti Výstaviště České Budějovice a českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

Č. BUDĚJOVICE – Nová pobočka NZM se zaměří na rybářství, zemědělské stroje a lokální potraviny z jihu Čech. V areálu budějovického výstaviště vzniknou dva zbrusu nové muzejní objekty. Výstavní budovy se zároveň propojí s odbornými pracovišti, vzdělávacími a konferenčními prostory a velkorysým návštěvnickým zázemím. Vzhledem k charakteru muzejních sbírkových předmětů a plánovanému konceptu prezentace půjde o dva samostatné pavilony nazvané Voda a Země.

Pavilon Voda se plánuje jako reprezentační objekt českého rybářství, který dosud chybí v naší republice označované právem za zemi rybníků a rybářů. Připravují se moderní a živé expozice o všech oblastech rybářství od historie po současnost. Tematicky se bude prezentovat vodní hospodářství, velkochov ryb, rybářská technika i sportovní rybářství. Expozice se zaměří také na ochranu vodních toků i živočichů. „Rybaření je můj velký koníček a expozici samozřejmě vítám, navíc je tato disciplína u nás na jihu jako doma,“ uvedl primátor Jiří Svoboda.  

Pavilon Země se zaměří na zemědělství a výrobu potravin, ale i témata spjatá s možnostmi obdělávání půdy v příštích desetiletích – udržitelnost, hospodárnost, ekologii. Nový objekt NZM poslouží jako multifunkční zařízení umožňující podporu odborných, společenských, obecně prospěšných, edukačních a volnočasových aktivit obyvatel Českých Budějovic a okolí. Vedle výstavních prostor se počítá s učebnami a dílnami, vzniknou studovny pro veřejnost, konferenční sál, kavárna, zelená střešní terasa s možností posezení, prostory pro rodiče s dětmi. Muzeum bude prezentovat zemědělské stroje a regionální potravinářské produkty.

(lho, wel)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář