Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Návrat Solnice do Rybova roku 1796 se nekoná

sor01
Jihočeské divadlo chystalo prostřednictvím televizních kamer živý přenos Rybovy mše vánoční z gotické budovy Solnice do otevřeného prostoru na Piaristickém náměstí v krajské metropoli. Zhoršená epidemická situace však maří akci ve stádiu příprav
11.12.2020 14:05 | Ladislav Lhota

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích zrušilo plánovaný živý přenos Rybovy České mše vánoční z gotické budovy Solnice do otevřeného prostoru na Piaristickém náměstí, který se plánoval na 20., 21. a 22. prosince. Důvodem se stala zhoršená epidemická situace a související zpřísnění vládních restrikcí. Diváci měli prostřednictvím čtyř televizních kamer sledovat dění v Solnici a také obrazy spojené s tradičními vánočními obyčeji. Vše režii operního šéfa Tomáše O. Pilaře.

Č. BUDĚJOVICE – Propojení doby, kdy Jakub Jan Ryba skládal Českou mši vánoční, s komplikovanou současností mělo zapůsobit symbolicky. Rybova mše zazněla poprvé v roce 1796, kterým zmítala válka, epidemické vlny, hladomor. Aktuální uvedení v historických kulisách a nestandardních podmínkách mělo zažehnout jiskru naděje, která semkne přihlížející a rozsvítí pomyslné světlo na konci tunelu. „Chtěli jsme realizovat živý přenos i za podmínek 3. stupně PES a přenést diváky do světa obrazů a hudby, navodit opravdovou vánoční atmosféru. Avšak zpřísněná opatření znemožňují uskutečnit akci za rozumných okolností,“ lituje ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

(lho, tzd)
Foto archiv Statutárního města Č. BudějovicePřidej komentář