Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Návštěvníky Holašovic bude přitahovat opravená kovárna

hola01
Jihočeská vesnička Holašovice, kterou charakterizuje ucelený komplex budov ve stylu selského baroka, bude přitahovat návštěvníky také obnovenou kovárnou
20.09.2018 13:06 | Ladislav Lhota

Milovníky jihočeského selského baroka hojně a často navštěvovaná vesnička Holašovice na Českobudějovicku dostala dárek. V roce dvacátého výročí zapsání do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO se tato součást obce Jankov dočkala 19. září otevření zrenovované kovárny, která se připomíná od roku 1841. Později se proměnila na hasičskou zbrojnici, což připomíná i současná expozice v interiéru. Obnova objektu stála dva a půl milionu korun.

HOLAŠOVICE – Vesnička spravovaná ze sousedního Jankova leží šestnáct kilometrů západně od jihočeské metropole. Zdejší unikátní soubor budov ve stylu selského baroka pochází ze sedmdesátých let 19. století a tvoří jedinečný celek, který je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací. O tři roky později se dostal na seznam UNESCO. Nyní se Holašovice mohou pochlubit kovárnou, do níž se vrátilo původní řemeslné náčiní poprvé od šedesátých let minulého věku, kdy se v objektu usadili dobrovolní hasiči.

Zrekonstruovaný objekt slavnostně otevřela Ivana Stráská, hejtmanka Jihočeského kraje, spolu se svým náměstkem pro kulturu Pavlem Hrochem, a Janem Jílkem, starostou Jankova. Nechyběli ani zástupci Národního památkového ústavu. „Z kovárny se stala hasičská zbrojnice, což připomíná stříkačka z roku 1928, která je součástí nynější instalace. Vedle stavebních prací uvnitř kovárny jsme před objektem vybudovali zpevněnou plochu a obnovili původní pístovou studnu,“ připomněl Jan Jílek.  

Součástí oficiální připomínky kulatého výročí, které uplynulo od zapsání Holašovic na seznam UNESCO, se spolu s otevřením historické kovárny stala také prezentace 3D modelu obce v měřítku 1:50. „Model zobrazuje centrum obce. Umístíme ho v turistickém informačním centru, kde ho může spatřit široká veřejnost. Díky tomu, že je mobilní, může příležitostně sloužit k propagaci Holašovic na jiných místech,“ doplnil starosta.

(lho, tzk)
Foto Radek Šíma


hola02
hola03
hola04
hola05
hola06


Přidej komentář