Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Návštěvnost Otáčivého hlediště potěšitelně vzrostla

oh01
Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky inscenovaná před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově získala nominaci na Cenu Divadelních novin
12.09.2017 13:23 | Ladislav Lhota

V sobotu 9. září odehrál soubor Malého divadla (jeden ze čtyř souborů Jihočeského divadla) poslední představení letošní sezony před Otáčivým hledištěm. Pro Jihočeské divadlo byly letní měsíce roku 2017 úspěšné. Na točnu zavítalo celkem 55 035 diváků. Díky veřejným generálkám se počet zvýšil na 56 528, což čítá o 1 300 diváků víc, než loni. Tržby za letošní sezonu činí 32,94 milionu korun, tedy o 4,5 % víc, než před rokem, kdy dosáhly 31,53 milionu.

Č. KRUMLOV / Č. BUDĚJOVICE – V létě 2017 byly před točnou uvedené dvě zcela nové inscenace – opera Trubadúr a baletní divadlo Valmont, na které získalo Jihočeské divadlo velmi příznivé divácké ohlasy. Podobně tomu bylo s dalšími uváděnými tituly. „I přes velmi proměnlivé počasí bohaté na bouřky jsme museli zrušit pouze dvě představení. Loni jsme takto reagovali třikrát. Letos jsme odehráli celkem osmaosmdesát představení. Návštěvnost dosáhla 97,55  procenta,“ pochlubil se ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

Prodej vstupenek realizuje Jihočeské divadlo prostřednictvím rezervačního a prodejního systému Colosseum. „Požádali jsme společnost Perfect System, která vyvíjí rezervační program, o srovnání počtu návštěvníků obdobných festivalových akcí roku 2017. Výsledek je překvapivý a pro nás velmi lichotivý. Podle zprávy Perfect Systemu zaujímáme v počtu návštěvníků druhé místo mezi festivaly a zároveň jsme nejnavštěvovanější letní scénou v České republice,“ vyzdvihl Lukáš Průdek.

Tablet využili 104 diváci

Příznivějšími čísly se vykázaly jen Letní shakespearovské slavnosti, které se konají na třech různých scénách v Praze, Brně a Ostravě. Za Jihočeským divadlem zůstaly Colours of Ostrava, koncert Guns N´ Roses nebo alternativní letní festival Letní Letná. Novinkou na Otáčivém hledišti byla možnost zapůjčení tabletu s instalovaným software Overtekst, jehož prostřednictvím lze sledovat ve zvoleném jazyce titulky k operním představením. Služba fungovala rovněž při baletní inscenaci Valmont doprovázené libretem a testovaly se německé resp. anglické titulky u činoherního Dekameronu. Tablet využili 104 diváci.

Prodej vstupenek na následující sezonu 2018 před Otáčivým hledištěm, která nabídne dvaadevadesát představení, zahájí Jihočeské divadlo 18. září. Chystají se oblíbené tituly Dekameron, Pes baskervillský, opery Rusalka, Trubadúr, Příhody lišky Bystroušky nebo balet Valmont, ale také dvě zbrusu nové inscenace. Činoherní soubor připraví pro příští sezonu horor Dracula v režii Martina Glasera a soubor Malého divadla pod vedením Petra Haška nastuduje Ztracený svět, dobrodružnou podívanou pro všechny věkové i váhové kategorie.  

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář