Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Navštivte Krajiny osamění. Zkoumejte Nevyřčené hry

kot01
Fotografický soubor Krajiny osamění, jehož autorem je Karel Prskavec, hledá zapomenuté, opuštěné věci a objekty vytvořené člověkem, které tiše čekají na svůj příští a zřejmě neblahý osud
18.05.2019 21:20 | Ladislav Lhota

Předsálí kina Kotva v krajské metropoli vítá návštěvníky fotografickou výstavou Krajiny osamění, v níž autor Karel Prskavec podle svého zvyku konfrontuje přírodu se zásahy civilizace. Posezení v přilehlé kotvácké kavárně zpříjemňuje fotosoubor Marka Matuštíka nazvaný Unspoken Games / Nevyřčené hry. Dnes velmi populární rodinné snímky vybízejí ke zkoumání fenoménu dětské duše. Souběžně pořádané prezentace, které nachystal dramaturg Václav Němec, jsou k vidění od 17. května do 30. června.    

Č. BUDĚJOVICE – Karel Prskavec (1956) se narodil v Mladé Boleslavi, žije v Liberci. Fascinuje ho hledání lidských stop v krajině. Nacházení zdánlivě nebo opravdu zapomenutých a opuštěných věcí a objektů vytvořených člověkem, které nyní tiše čekají na svůj osud, nejspíše zánik. Přijímají podobu zchátralých fragmentů často zbavených původního účelu. „Prskavcovy práce mi doporučil Miroslav Němeček, majitel a lektor pražské Školy kreativní fotografie. Soubor Krajiny osamění jsem viděl již na Blatenském fotofestivalu a nepochyboval jsem o jejich prezentaci u nás v Kotvě,“ ujišťuje Václav Němec.

Po ukončení studia na Střední průmyslové škole kamenické v Hořicích se Karel Prskavec posunul na Hornicko-geologickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě (1975 – 1980). Dále absolvoval rekvalifikační kurz akreditovaný Ministerstvem, školství, mládeže a tělovýchovy na Škole kreativní fotografie, kde následně prošel i Kurzem tvůrčí fotografie a Nekonečným kurzem fotografie – ten navštěvuje doposud. Fotografování jej zaujalo od mládí. Vážněji se fotografováním zabýval v období 1978 až 1989, vrátil se k němu v roce 2004. „Autor zachycuje zásahy civilizace do přírody a to je přesně téma, které mám rád,“ přiznává dramaturg kotváckých výstav.

Kristián, Vítek a Jonášek

Marek Matuštík (1972) je rodákem z Karviné. Žije nedaleko Prahy, tvoří přímo v centru hlavního města. Do Českých Budějovic přivezl cyklus intimních snímků ze života svých synů. „Markovy Unspoken Games považuji spolu s fotografiemi Michaely Kročákové a Michaely Spurné, které taktéž dokumentují život svých dětí, za to nejlepší, co jsem v poslední době viděl v tomto žánru,“ vyzdvihuje Václav Němec. Naturalizovaný Středočech se zabýva rovněž cestovatelským fotografováním (Srí Lanka, Gruzie, Japonsko). Studuje na Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Vystavoval při různých příležitostech v Čechách, na Slovensku i Spojených státech.

Soubor Unspoken Games získal nominaci na Czech Press Phota 2016 v kategorii Lifestyle a stal se součástí autorské publikace vydané roku 2017. V budějovické Kotvě našel své místo pětiletý průřez uvedeným souborem, který je složený ze snímků již publikovaných, ale také z obrázků, které mají veřejnou premiéru. „Fotografie zachycují mé syny Kristiána a Vítka, dnes již puberťáky, a Jonáška, jednoho ze synů mé sestry, prožívajícího prchavé chvilky dětství. Záměrně jsem nevybral fotografie deníkového typu, ale spíše snímky tiché, intimní, s obecnějším sdělením,“ říká Marek Matuštík.

Ladislav Lhota
Foto archiv Václava Němce           


kot02
kot03
kot04
kot05


Přidej komentář