Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nebeští jezdci ožijí na přednášce v Prácheňském muzeu

181023njv01
Přímí pamětníci už nejsou. Život československých letců, kteří bojovali v 311. bombardovací peruti RAF za druhé světové války známe jen díky kultovnímu filmu Nebeští jezdci z roku 1968. Přednášku o našich vojenských hrdinech povede historik Dalibor Vácha v Prácheňském muzeu v Písku ve čtvrtek 19. října
18.10.2023 13:05 | Ladislav Lhota

Jaký byl (ne)obyčejný život letců 311. československé bombardovací perutě v rámci Royal Air Force (RAF) za druhé světové války? Odpověď nabídne historik Dalibor Vácha, autor řady odborných i beletristických publikací, mimo jiné držitel Literární ceny Knižního klubu a nejnověji i Ceny Miroslava Ivanova za nejlepší literaturu faktu. Zajímavé povídání se uskuteční v přednáškovém sále Prácheňského muzea v Písku 19. října od 16 hodin.

PÍSEK – Vojákům v československých uniformách nebylo v září 1938 souzené bránit svoji vlast se zbraní v ruce. Mnozí proto v následujících měsících odešli do zahraničí, aby se tam zapojili do boje proti nacistům. Část z nich po dlouhé anabázi skončila u čs. bombardovací perutě ve Velké Británii. Přes den spali, pytlačili, pekli své úlovky, hráli fotbal, chodili na rande. Několik nocí v měsíci však zápolili na nebi okupované Evropy s německými stíhači i vrtkavým počasím. Posléze na dlouhých denních misích naháněli nepřátelské ponorky po blízkých mořích.

Přednáška o životě našich vojáků na britských ostrovech v době světového válečného konfliktu nese název Příběhy nebeských jezdců, který odkazuje ke kultovnímu filmu Nebeští jezdci z roku 1968 (režisér Jindřich Polák). „Je to velký příběh o hrdinech, stesku, láskách, ohromném přátelství mezi členy osádek, o strachu a jeho překonávání. A jednou z hlavních postav tohoto dramatu i přednášky je Vilda Jakš, boxer, bonviván a celebrita meziválečné Evropy, který usedal ke kulometům v zadní věži bombardéru stejně jako Prcek, skvělý Jiří Hrzán ve filmovém zpracování,“ říká Dalibor Vácha.

(lho)
Foto Facebook Prácheňského muzea


181023njv02


Přidej komentář