Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nejen design: Umělcům při tvorbě posloužil i semtex

des01
Na výstavě Nejen design otevřené pár dní před Velikonocemi nechybí ani funkční objekt připomínající ukřižovaného Ježíše
07.04.2017 16:24 | Ladislav Lhota

Rozlehlé sály v Galerii Mariánská na rohu Husovy ulice a Mariánského náměstí v jihočeské metropoli zaplňuje od 7. dubna prodejní výstava Nejen design prezentující aktuální tvorbu více než desítky výtvarníků a designérů z České republiky i jednoho rodáka z východoslovenských Košic. Vedle soch či obrazů se mezi exponáty nacházejí věci denní potřeby, kterým však nechybí nápaditost i výborné řemeslné zpracování. Nepocházejí ze sériové výroby, všechny jsou originály.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Spolu s volnou tvorbou představují tvůrci umělecké objekty sloužící k dekorativním, ale i zcela praktickým účelům. Ve výstavních prostorách mohou návštěvníci obdivovat netradičně pojednaná topná tělesa od sochaře Lukáše Raise, organické betonové umyvadlo a světelné betonové membrány z dílny Jaroslava Chramosty nebo originální keramické lampy, které vznikly pod rukama českobudějovického malíře Igora Holase. Sochař Ladislav Plíhal se prezentuje organickým stolem a experimentálními mísami či vázami vytvořenými řízenou explozí trhaviny semtexu.

Grafický designér Mirek Kodeš vystavuje trochu lechtivý porcelánový objekt Hedonist. Organizátoři si velice považují, že se podařilo výstavu obohatit vitrucelovými mísami světově uznávaného skláře Zdeňka Lhotského, který v současnosti vystavuje také v New Yorku. Expozice Nejen design je koncipovaná jako osobitý interiér do sebe zdánlivě nezapadajících objektů. Svým způsobem připomíná depozitář nadšeného sběratele. Příchozí může usednout do vystaveného křesla, rozehrát šachovou partii a nakrátko se zabydlet v prostoru galerie.

Jednotlivým objektům nechybí imaginace a řemeslná zručnost. Zdobí je ušlechtilost použitých materiálů. Jasně se dá vyčíst snaha tvůrců nenechat se uzemnit pouhou funkcí výrobku. Funkční využití doplňuje výtvarná forma. Zdánlivě běžné výrobky se stávají uměleckými díly, umělecká díla se naopak proměňují na užitné věci. Vystavené objekty obohacují jejich vlastní příběhy. Exponáty lze vnímat jako protipól k velkosériové produkci a trendu levných výrobků na jedno použití.

Na výstavě Nejen design se autorsky podílejí Igor Holas, Jakub Chocholoušek, Jaroslav Chramosta, Mirek Kodeš, Zdeněk Lhotský (nejstarší z umělců, ročník 1958), Filip Hejkal Ondruška, Ladislav Plíhal, Lukáš Rais, Ondřej Svoboda, Lucie Švitorková, Jakub Tauš, Klára Horáčková, Michal Gábor (rodák z východoslovenských Košic), Michal Novotný a českobudějovický sochař Michal Trpák, který je zároveň kurátorem celého projektu.  

Ladislav Lhota
Foto autor


des02
des03
des04
des05
des06
des07
des08
des09
des10
des11


Přidej komentář