Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Němcův Forest se posouvá na Faru do Plané nad Lužnicí

far01
Českobudějovický fotograf Václav Němec vystavuje v Galerii Fara v Plané nad Lužnicí snímky z cyklu Les - Forest - Wald. Autor dal vzniknout nezaranžovaným záběrům při toulkách Novohradskem, ale i přírodou Severní Ameriky
18.05.2021 13:16 | Ladislav Lhota

Galerie Fara v Plané nad Lužnicí obnoví post lockdownový provoz v pátek 28. května (od 18 hodin) vernisáží fotografické výstavy z nekonečného cyklu Les – Forest – Wald, s jehož podobami se již seznámili diváci na několika místech v naší republice. Českobudějovický fotograf a také dramaturg výstav v kině Kotva Václav Němec (1965) prezentuje snímky z Novohradských a Slepičích hor, na Faře k nim přidává záběry z amerického Appalachian trailu a kanadského West Coast trailu.

PLANÁ NAD LUŽNICÍ – Cyklus Forest se dal do pohybu v roce 2015. Lesní obrázky nesly podpis řady osobností fotografické society: Čermák, Hankeová, Kratochvíl, Němec, Pikous, Singer, Vermouzek, Wágner a další. Václav Němec pilně mačkal spoušť ve svých „patronátních“ porostech na Novohradsku a natolik se ponořil do projektu, že ho (prý) nedokáže zastavit a opustit ani při výpravách do vzdálenějších lokalit včetně těch zámořských. „S nadsázkou mohu říct, že projekt málem způsobil můj odklon od subjektivního dokumentu, který převládal v mojí tvorbě do té doby. Snažím se ukázat svůj pohled na les, zprostředkovat dialog mezi mnou a krajinou,“ svěřuje se.

Absolvent Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě se zaměřuje na zachycení krásy, tajemnosti a mystičnosti lesa – veličin, které jej tolik fascinují na tématu. „Fotografuji nejraději v deštivém, podmračeném počasí nebo za soumraku,“ přiznává autor vedený snahou, aby každý snímek představoval svébytný obraz vycházející z reality. Proto zachycované situace nearanžuje. Fragmenty z cyklu Forest již samostatně vystavoval v brněnské Galeriii Jiří Putna, v bývalé vodňanské synagoze a ve foyer českokrumlovské firmy Schwan Cosmetics. Galerie Fara v Plané nad Lužnicí bude otevřená denně vyjma pondělků, o víkendech jen odpoledne. Výstava potrvá do 18. července.  

Ladislav Lhota
Foto Václav Němec


far02
far03
far04
far05
far06


Přidej komentář