Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nepohodlná sestra uchránila některé památky kolem Vltavy

121223ncg01
Národní památkový ústav vydal knihu Nepohodlná sestra modernizace s podtitulem Památková péče a vltavská kaskáda vodních děl, kterou autor Martin Gaži jako svoji první samostatnou publikaci přidal k předchozím spoluautorským titulům. Pojednává o vzniku přehrad na vltavské kaskádě od Lipna až za Prahu a připomíná památky, které se podařilo zachránit, ač měly skončit pod vodní hladinou
12.12.2023 14:54 | Ladislav Lhota

Péčí Národního památkového ústavu, Územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích, vyšla kniha Nepohodlná sestra modernizace s podtitulem Památková péče a vltavská kaskáda vodních děl. Autor Martin Gaži (51), rodák z Písku, specialista na restaurování památek, poutní místa a dějiny zbožnosti, jenž se věnuje ediční činnosti NPÚ, pod názvem působícím na první pohled příliš odborně a tudíž nudně, shrnuje místy až detektivním způsobem historii budování děl na více než třistakilometrové říční trase v období 1919–1989.

Č. BUDĚJOVICE – Publikace se zabývá stavbami přehrad od Lipna až za Prahu, jejichž plánování se dalo do pohybu krátce po vzniku Československa. Ideje byly zpočátku velkorysé, ale zmírnily se katastrofickým protržením hráze v severní Itálii roku 1923, po němž nastaly obavy z ohrožení našeho hlavního města. V některých případech vůbec nedošlo k realizaci. Největší z přehrad, které nakonec nevznikly, měla stát u Českého Krumlova s hrází u Větřní, za čež lobbovali hybatelé papírenského průmyslu. Podle plánů vzniklých ještě před únorem 1948 měla voda v nádrži zaplavit Zátoň i Rožmberk vyjma hradu. Gigantická vize obnovená roku 1967 postihovala i klášter Vyšší Brod.

Nevznikly ani menší přehrady u Dívčího Kamene a Rájova (ta by postihla rovněž klášter Zlatá Koruna). Naopak s Lipenskou přehradou se počítalo hned po druhé světové válce, neboť lokalita po vysídlení německého obyvatelstva byla považovaná za bezcennou. Pod hladinou skončil středověký kostel v Dolní Vltavici a celá řada drobných historických objektů. Od padesátých let žila myšlenka na zbudování Hněvkovické přehrady. Jihočeskou krajinu nejvíc ovlivnila Orlická přehrada, která původně měla zaplavit i zámek v Kolodějích. Naštěstí k tomu nedošlo. Podařilo se přesunout kostel v Červené nad Vltavou, zpevnit podloží hradu Zvíkov a orlického zámku, jinak by se zřítily.

Za úspěch lze považovat rovněž přesunutí rozebraného řetězového mostu z Podolska, k jehož nové instalaci mělo dojít v Českých Budějovicích, ale s přihlédnutím na spojení s krajinnou scenérií se ocitl nad řekou Lužnicí u Stádlece na Táborsku, byť se to neobešlo bez komplikací. Soupeřily spolu dvě tamní zájmové skupiny. Jedna byla pro postavení mostu, druhá proti. V obou figurovali členové struktur Stb. Zásluhy na záchraně alespoň některých cenných staveb a částí původní krajiny náleží památkářům, kteří upozorňovali na nebývalé množství kulturních i přírodních ztrát a vedli boj s rozhodnutími obětovat vltavská údolí dobově podmíneným představám o civilizačním rozvoji.  

(lho)
Foto archiv NPÚ

Obsah knihy:

VZPOMÍNKA MÍSTO PROLOGU
NĚCO MÁLO O MODERNIZACI, PŘIROZENÉM SVĚTĚ A VÝZKUMU DĚJIN PAMÁTKÁŘSKÉHO ÚSILÍ
„PRO VŠECHNY LIDI A PRO VŠECHNY ČASY“ – PŘEHRADÁŘSKÁ PRESTIŽ MODERNIZUJÍCÍHO SE STÁTU
„VÝSLEDEK PRÁCE, VĚDY A UMĚNÍ“ – PAMÁTKOVÁ PÉČE PRVNÍ REPUBLIKY A VODOCESTNÁ LOBBY
Kardinální otázka: co ještě unese „krajinný obraz“?
Záchrana ostrova sv. Kiliána u Davle
„VODA STANE SE VPRAVDĚ SOCIALISTICKÝM MAJETKEM“ – POVÁLEČNÁ MAXIMALIZACE VODOHOSPODÁŘSKÝCH PROJEKTŮ 
„NEJDE TO JINAK, U VŠECH ČERTŮ“ – PAMÁTKÁŘSKÁ OPONENTURA VODNÍM DÍLŮM PADESÁTÝCH LET
Poválečné strnutí a pokusy o jeho překonání
Aspoň něco zachovat ze zdrží Lipna a Slap
Kritika orlické zátopy
A co krajina a zeleň v okolí vodních děl?
Překotné úsilí o zachování kostela v Dolní Vltavici
NA „KOLOTOČI MILIÓNŮ“ – PAMÁTKÁŘI VYJEDNÁVAJÍ, AKADEMICI DOKUMENTUJÍ, TECHNICI BETONUJÍ
Peníze budou? A kdo je dostane?
Koloděje nad Lužnicí, Týn nad Vltavou – zahrázovaný zámek a rozvrat na dohled
Komise pro pomoc vodnímu hospodářství ČSAV
Hrad Zvíkov – zabezpečit, nebo dostavět?
Zámek Orlík – stabilizace podloží na pokračování
Červená nad Vltavou – záchrana kostela, toho nejstaršího
Kam s posledním řetězovým mostem?
„JAKO BY POTOPA MĚLA PŘIJÍTI ZÍTRA“ – DLOUHÉ ČEKÁNÍ NA DNY D
Úsilí o památkovou rezervaci Rožmberk nad Vltavou
Reformní léta a druhý dech hydrobyrokratického optimismu
Přestavbový zápas o purkareckou faru a zbytky památkářské cti
SÁGA PAMÁTKÁŘSKÝCH SKRUPULÍ
PŘEHLED DŮLEŽITÝCH DAT
SEZNAM PRAMENŮ A LITERATURY
SEZNAM ZKRATEK
SUMMARY
JMENNÝ A MÍSTNÍ REJSTŘÍK 


121223ncg02


Přidej komentář