Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nesmělé linky se rozplývají v kalužích forem a barev

160123slc01
Obrazovou tvorbu nesvázaného umělce Davida Čápa představuje pod názvem Beztíže čerstvě otevřená výstava v Malé galerii písecké Sladovny. Třicetiletý tatér a uživatel všech existujících výtvarných technik vyzývá svými díly k rozplynutí se v prostoru
18.01.2023 10:16 | Ladislav Lhota

V Malé galerii písecké Sladovny odstartovala vernisáží 17. ledna výstava obrazů intuitivně a bez konceptu se vyjadřujícího umělce Davida Čápa alias daf647. Expozice s názvem Beztíže je jakýmsi podtržením pravé podstaty nespoutané tvorby třicetiletého rodáka z Teplic, který žije a pracuje v Praze. Na obživu si vydělává jako tatér. Říká o sobě, že se nevěnuje ničemu jinému, než tetování a malování. Ale také jezdí na kole a cestuje po republice za jídlem.

PÍSEK – David Čáp začal své umělecké sklony projevovat v kultuře gaffiti a jako videomaker. Postupně rozšiřoval portfolio a jeho rozmáchlé aktivity se projevují tak, že tetuje, sprejuje, ryje, bahní, brousí, cáká, hadruje, hutní, kaluží, kraví, linkuje, lije, otiskuje, praská, tečkuje, trhá, muchlá, tlačí, stínuje. Miluje volnost. Možnost seberealizace a komunikace se světem, která nepotřebuje slova. Obrazy tvoří intuitivně bez předem připraveného konceptu. Nechává se vést materiály, kombinuje techniky, přístupy, tlaky, střídá trysky, vzdálenosti a směry. Konečná podoba je souhrou náhod.

Umělec nechává na své dílo působit ještě jeden aspekt: Čas. Sesychání lité barvy a její popraskání velmi zásadně působí na to, kam se budou ubírat další kroky. Čápova tvorba působí lehce, někdy až dětsky jednoduše, přesto je v ní hloubka procesu, který zůstává skrytý a láká k objevování. „Lehkost – jemné, až téměř nesmělé linky rozplývající se v kalužích forem a barev. Vesmírná vzdálenost i zemitá blízkost – to jsou obrazy Davida Čápa. Přímo vyzývají k rozplynutí se v prostoru, který vytvářejí, ve stavu Beztíže,“ říká kurátorka písecké výstavy Linda Hampl Mezrová.

(lho)
Foto archiv Sladovny


160123slc02


Přidej komentář