Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Nicholas Payton bude tahákem Jihočeského jazzového festivalu

pay01
Američan Nicholas Payton hraje na trubku i několik dalších nástrojů. Také zpívá
05.08.2017 22:42 | Ladislav Lhota

Nejromantičtější zákoutí v Českých Budějovicích, za něž mnozí považují Piaristické náměstí, ožije v pátek 11. srpna resp. v sobotu 12. srpna jazzovou hudbou všech možných stylů, kterou nabídne sedmý ročník Jihočeského jazzového festivalu. Ve dvou odpoledních a večerních blocích se uskuteční koncerty ve stylu funky, latin jazzu, jazzu ovlivněného world music, současného jazzu i blues.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Oba festivalové dny tradičně otevírají jihočeské hudební projekty. Letos to budou českobudějovičtí Extraditables se španělskou zpěvačkou Kayele. Další jihočeské zastoupení tvoří vltavotýnský saxofonový „guru“ Štěpán Markovič a kapela Gypsy Groove. Prostřední časy obsadí kapela nejznámější české zpěvačky v oblasti latin music Yvonne Sanchez s velmi zajímavým, netradičním hudebním projektem, který v posledním roce okouzlil poroty jazzových soutěží.

Vystoupí Ľubomír Gaspar Cymbal Project složený z vynikajících slovenských jazzmanů a s cimbálem jako sólovým nástrojem. Kapela, kde základní motivy skladeb vychází především z východoevropských tradic, vyhrála mezinárodní soutěž festivalu Mladí Ladí Jazz 2016. Největšímu zájmu veřejnosti se vždy těší hlavní večerní koncerty, jimiž v historii festivalu prošla řada vynikajících světových hudebníků a kapel – Avishai Cohen, Incognito, Jazzanova, Richard Bonna, Eddie Palmieri, Joao Bosco, Eric Truffaz.

Letošní program obohatí show americko-francouzské zpěvačky a performerky Niny Van Horn. Bluesmanka je pověstná svojí živelnou energií, kterou dokáže přenést během okamžiku na diváky. Do jihočeské metropole přiváží se svým kvintetem hudební poctu věnovanou legendární černošské zpěvačce, pianistce, ale i aktivistce v oblasti lidských práv, Nině Simone.

První trumpetu dostal jako čtyřletý

Sobotní večer završí jeden z předních amerických trumpetistů Nicholas Payton s programem Afro-Caribbean Mixtape. Kapela vystoupí ve složení Nicholas Payton – trubka, Hammond B3, Fender Rhodes / Nat Reeves – kontrabas / Joe Dyson – bicí. Nicholas Payton se narodil v New Orleans v rodině s velkou hudební tradicí. Jeho matka byla klavíristka a zpěvačka, otec slavný kontrabasista. První trumpetu dostal Nicolas jako čtyřletý, v devíti začal hrát s místními kapelami a ve dvanácti byl členem All Stars Brass Band.

Talentovaný muzikant navštěvoval uměleckou střední školu pro kreativní umění, poté studoval na univerzitě pod vedením pianisty Ellisa Marsalise. V pozici bandlídra cestoval po celém světě s vlastními skupinami i jako host. Vystupoval a nahrával s jazzovými osobnostmi jako Joe Henderson, Wynton Marsalis, Herbie Hancock, Christian McBride, Joshua Redmanm, Roy Hargrove. V roce 1997 získal cenu Grammy za album Doc Cheatham a Nicholas Payton.

Američan komponuje, aranžuje i produkuje vlastní hudbu v různých složeních – sólo, duo, trio, kvartet, kvintet, sextet i jednadvacetičlenný big band. Pochvalné kritiky mu přineslo v roce 2011 koncepční album Bitches s šestnácti stopami, na kterých Payton hraje na trubku i několik dalších nástrojů. Také zpívá. Na velkých světových turné doprovází hvězdy typu Cassandry Wilson či Esperanzy Spalding.

Warm up a after party budou v River Clubu

V roce 2012 vytvořil Nicholas Payton své nejambicióznější dílo, The Black American Symphony. S velkým orchestrem chtěl zdůraznit význam americké černé hudby ke světové kultuře. Budějovické vystoupení je Paytonovo prvním koncertem v Čechách s kapelou a novým projektem Afro-Caribbean Mixtape. Spojuje v něm tradice svého rodného města s moderním jazzem, soulem, hip-hopem a dalšími hudebními vlivy.

Open air festivalu na Piaristickém náměstí bude předcházet warm up party v River Music Clubu (Spolkový dům Slavie) ve čtvrtek 10. srpna s kapelou Jazz Pilgrim z Pelhřimova. Do River Clubu se mohou diváci rovněž přesunout na afterparty po skončení venkovních koncertů. V pátek zahrají Charlie Band & Bobesh s hostem Jiřím Haladou, v sobotu se představí zbrusu nový budějovický projekt Ja – tata music.

Jihočeský jazzový festival 2017 se daří uspořádat za výrazné podpory Statutárního města České Budějovice a generálního partnera celé akce, Skupiny ČEZ. Vstupenky v symbolické ceně 100 korun na každý den lze zakoupit v síti www.cbsystem.cz nebo v místě konání koncertů.

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského jazzového festivalu

Program Jihočeského jazzového festivalu 2017:

Čtvrtek 10. 8. River Music Club – DK Slavie

20.30 Warm up party – Jazz Pilgrim (CZ)

Pátek 11. 8. Piaristické náměstí

17.00 Extraditables (E/CZ)
Jihočeské uskupení se španělskou zpěvačkou Raquel Perez / Kayele, kterou doprovází protřelí budějovičtí muzikanti. „Najazzlý“ repertoár i vlastní aranže skladeb od Santany či Stinga.

18.30 Yvonne Sanchez Band (CZ)
Latin jazz a soul v podání fenomenálního hlasu zpěvačky s polsko – kubánskými kořeny a kapely ve festivalovém obsazení.

20.00 Nina van Horn Quintet – Tribute to Nina Simone (F)
Francouzsko/americká zpěvačka Nina Van Horn je známá především ze světové bluesové scény, na které získala řadu cen. V Německu a ve Francii za své album Seven Deadly Sin cenu Best blues electric CD, v USA titul Best stage performance. Na Piaristické náměstí přiveze skvěle postavený program pocty jedné z nejslavnějších černošských zpěvaček.

22.00 Afterparty: River Music Club – DK Slavie
Charlie Band & Bobesh, host Jiří Halada

Spojení zkušených studiových hudebníků s frontmanem Jirkou Hebíkem. Všichni členové již od devadesátých let brázdí vody české klubové scény, natočili desítky hudebních alb, spolupracují s hvězdami českého popu jako jsou Karel Gott, Bára Basiková, Petr Kolář, Helena Vondráčková a další.

Sobota 12. 8. Piaristické náměstí

17.00 Štěpán Markovič & Gypsy Groove (CZ)
Štěpán Markovič a bývalá rytmika Gulo Čar. Skvěle šlapající jazzfunk až na dřeň.

18.30 Ľubomír Gašpar Cimbal Project (SK)
Absolutní vítězové velké mezinárodní soutěže festivalu Mladí ladí jazz z roku 2016. Cimbál v jazzové hudbě je stále unikum. Úspěchy na mezinárodních soutěžích se staly impulsem k nahrání alba, které přináší jazzovou hudbu s mixem vlivů slovenských, řeckých, židovských i rumunských kultur.

20.00 Nicholas Payton Quartet (USA)
Americký trumpetista z New Orleans a držitel ceny Grammy. V Čechách poprvé se svým triem a programem Afro-Caribbean Mixtape. V něm spojuje tradice svého rodného města s moderním jazzem, soulem, hip hopem a dalšími hudebními vlivy.

22.30 Afterparty: River Music Club – DK Slavie
Kapela Ja – tata music a tradiční festivalová jamssesion.

 
Přidej komentář