Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Noc divadel připadá na Den boje za svobodu a demokracii

noc01
Divácký hit Ježíšek Superstar v podání Malého divadla (hlavním protagonistou je Bartoloměj Veselý) bude mít derniéru 22. prosince
10.11.2018 18:24 | Ladislav Lhota

Šestý ročník Noci divadel v České republice spojí Jihočeské divadlo s oslavou Dne boje za svobodu a demokracii. Obě vzácné příležitosti se vážou k sobotě 17. listopadu. Pro zbytek roku připravila první jihočeská scéna několik premiér, které se budou prolínat s derniérami. Velká satisfakce po hladovém období čeká na fanoušky operetního žánru, pro něž operní soubor připravil start nového cyklu večerů Opereta gala. 

Č. BUDĚJOVICE – Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night, který prezentuje divadlo netradiční formou vždy třetí listopadovou sobotu od roku 2008, kdy tradice vznikla v chorvatském Šibeniku. V současnosti patří ETN k největším divadelním svátkům v Evropě. Program noci divadel nabízí řadu nevšedních zážitků. Česká republika se k tomuto divadelní svátku připojila v roce 2013. Letos se chystá šestý ročník a znovu jej naplní zcela mimořádný obsah.

Jelikož 17. listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii, uspořádá Jihočeské divadlo v rámci ETN již potřetí průvod pod heslem Rozsviťme demokracii. Účastníci průvodu oslaví pád komunistického režimu, k němuž došlo v roce 1989. „Vyrazíme od budovy Jihočeského divadla přes Zátkovo nábřeží na Piaristické náměstí. Připomeneme si události z let 1939 a 1989. Promluví studenti i pamětníci. Společně zapálíme svíce na připomenutí principů a ideálů demokracie,“ upřesňuje za pořadatele Michala Piskačová z Ateliéru 3D. 

Na Půdě se bude experimentovat

Noc divadel v jihočeské metropoli bude tak bohatá, že musí odstartovat již v deset hodin dopoledne, kdy soubor Malého divadle pozve malé diváky na představení Bruncvík aneb Jak lev do znaku přišel. V historické divadelní budově u břehu Malše začne v půl třetí odpoledne první z komentovaných prohlídek. Zájemci mohou navštívit výstavu divadelních relikvií nebo prožít Na Půdě jedinečný divadelní experiment s binaurálním zvukem Sweet sixteen, zajít si do fotokoutku s půjčovnou kostýmů, poslechnout si kapelu McBerds, podívat se na ukázky baletu. Nebudou chybět dílny a hry pro děti.

Finiš českobudějovické Noci divadel obstará večerní činoherní představení Elity a závěrečný česko-slovenský večírek plný pohybu a překvapení. Měsíc listopad v Jihočeském divadle nabídne i premiérové kusy. Nejdřív se přihlásí 16. listopadu premiéra tanečního dramatu Tramvaj do stanice Touha na motivy stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse z roku 1947. Inscenace vznikla ve spolupráci s Landes Theater Niederbayern Passau.

Operní soubor připravil nový cyklus Opereta gala, který otevře divákům operetní svět. První koncert s podtitulem 200. narozeniny papá Offenbacha se uskuteční 19. listopadu v DK Metropol. Zazní melodie Jacquese Offenbacha, ale i další známé klenoty francouzské provenience. Vystoupí sólisté opery JD i zajímaví hosté. Orchestr opery JD bude řídit Martin Peschík.

Rozloučí se Ježíšek Superstar

Malé divadlo uvede loutkové dobrodružství O Palečkovi na motivy známé pohádky Boženy Němcové. Po nějakém čase se do Malého divadla vrací k režijní práci bývalý umělecký šéf Zdeněk Jecelín, který chce inscenaci věnovat nejmenším divákům, k nimž patří i jeho tříletá dcera. Paleček coby průvodce malých cestovatelů se ukáže publiku poprvé 24. listopadu. Premiéry se v závěru roku budou střídat s derniérami. 

Malé divadlo bude 14. listopadu naposledy patřit inscenaci plné filmových efektů Filmmakeři. S příchodem adventu se rozloučí klasická vánoční pohádka Jana Drdy Dalskabáty, hříšná ves (16. prosince). Derniéru chystá i divácký hit Ježíšek superstar (22. prosince). Derniéry připravuje také činoherní soubor JD. Komedie o lásce Opona! uzavře svůj život 14. listopadu. Komedie o nejslavnějším svůdci Donu Juanovi skončí 22. listopadu, tragikomedie Živý obraz opustí jeviště 1. prosince. 

Jihočeské divadlo připravilo několik tipů na vánoční dárky. Vánoční dárek S novým rokem do divadla mohou diváci zakoupit v podobě přednastavených voucherů Hudební hvězdy a Pro radost. Vánoční vouchery budou k dostání v pokladně Jihočeského divadla od pondělí 12. listopadu. V neděli 11. 11. v 11.11 hodin se dá do pohybu prodej vstupenek na Otáčivé hlediště v Českém Krumlově v síti Ticketportal. JD rozšíří svoji dosavadní síť prodejců v CBsystemu o dalších 815 prodejních míst po celé republice.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář