Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Novohradsko-Doudlebsko nabízí kulturní památky a domácí produkty

nod01
Oblíbeným cílem návštěvníků Novohradska-Doudlebska je hradní objekt v Nových Hradech, který připomíná dobu, v níž zde hospodařil šlechtický rod Buquoyů
16.09.2020 10:32 | Ladislav Lhota

Nejjižnější část jižních Čech, oblast Novohradsko-Doudlebsko, je krajinou s duší a zapomenutými příběhy. Nachází se jihozápadně od Českých Budějovic směrem k rakouské hranici zhruba mezi Českým Krumlovem a Třeboní. Podobu do značné míry určují Novohradské hory a řeka Malše s přítokem Stropnicí. V části Novohradských hor je území velmi řídce obydlené, proto jej vyhledávají návštěvníci preferující aktivní turistiku, pěšky, na kole nebo na koni, kteří se nechtějí prodírat masami lidí.

NOVOHRADSKO / DOUDLEBSKO – Celá oblast je bohatá na významné kulturní památky a přírodní zajímavosti. Koncentrují se do Nových Hradů s Terčiným údolím, hradem, zámkem a buquoyskou hrobkou, do Borovan se zámkem a památníkem Žižkova rodiště v nedalekém Trocnově, do Bujanova s Muzeem první koněspřežné železnice, do Velešína, Římova, Doudleb, Žumberku a okolí Trhových Svinů. Za objevení stojí i výsledky záslužné aktivity spolku Hrady na Malši, díky níž se obnovují a oživují torza menších hradů nacházejících se podél toku Malše. Vyplatí se také pořízení originálních výrobků certifikovaných značkou Opravdu od nás.

Destinační společnost Novohradsko-Doudlebsko od roku 2019 uděluje značku Opravdu od nás, která je určená řemeslným, potravinářským a uměleckým výrobkům z této oblasti. Je certifikací garantující originalitu, kvalitu a původ surovin i výrobních postupů. „Loni získalo značku čtrnáct výrobků, jejichž seznam letos rozšířilo dalších sedmnáct. Aktuálně používá značku jednatřicet originálních výrobků,“ vypočítal Michal Jarolímek, produktový manažer turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko. Mezi nejtradičnější výrobky patří Borovanský med, Borovanské borůvkové víno, pivo a uzeniny ze Zevlova mlýna, sušené ovoce a byliny od Petra Lechnera nebo Mák z Netřebic.

Po celý letošní podzim nabízí Novohradsko-Doudlebsko ubytovací kapacity se slevou 30%, k tomu slevy na různé atraktivity až do výše 70%. Slevové vouchery na ubytování a návštěvu kulturně-památkových cílů lze využívat do konce listopadu.

(lho, tzc)
Foto archiv JCCR


nod02
nod03
nod04
nod05
nod06


Přidej komentář