Magazín kulturního dění v Praze a okolí

O Velikonocích na Doudlebsku chodily děti řehtat

200322mv01
Velikonoční výstava v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích od 25. března do 18. dubna ukáže velikonční zvyky na Doudlebsku, seznámí návštěvníky s pracemi lidové tvůrkyně Marie Husarové a také s příběhem pašijí (biblické vyprávění o velikonočním utrpení Ježíše Krista), jak se promítal do lidového umění
20.03.2022 15:10 | Ladislav Lhota

Tradičně pořádaná Velikonoční výstava v Jihočeském muzu letos ukazuje nejvýznamnější křesťanské svátky, jak je prožívali lidé na Doudlebsku, významném regionu z hlediska národopisného. Vedle tamějších velikonočních zvyklostí se návštěvníci seznámí s pracemi lidové tvůrkyně Marie Husarové ze Křemže. Výstavu doplňuje část nazvaná Pašijový příběh v lidovém umění. Vernisáž se koná 24. března od 17 hodin, expozice bude přístupná do 18. dubna.

Č. BUDĚJOVICE – Příchozí se dozví podrobnosti o pouti, která se slavila na Doudlebsku neobvykle o páté neděli postní zvané Smrtná či Smrtelná, prohlédnou si tradiční vzory z doudlebských strak, pečivo známé jako římovské podkovy nebo dlouhého berana z lískových prutů. Na Doudlebsku se nerozšířily kolední obchůzky spojené s mrskáním děvčat na Velikonoční pondělí, ale dodnes tam chodí děti od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty s řehtačkami. „Děvčata chystala pro své chlapce pomlázku do hedvábného šátku, kam dávala velikonoční vejce zdobená voskovou batikou, kterým se na Doudlebsku říkalo straky, a pečivo zvané hnětýnky,“ připomíná etnografka Hana Soukupová.

Lidová tvůrkyně Marie Husarová ze Křemže pod Kletí přenášela vzory z malovaných velikonočních vajec na textil. Šátky z její dílny, šály či záložky do knih se díky neobvyklým dekorům a zářivým barvám proslavily doma i za hranicemi a představují jedinečnou inspiraci pro využití motivů z lidového výtvarného umění v moderní době. Výstavu Velikonoce na Doudlebsku doplňuje část nazvaná Pašijový příběh v lidovém umění, kde si zájemci prohlédnou podmalby na skle, dřevěné plastiky, výjevy pod sklem, plastiky z vosku, keramiku i drobné grafiky ze sbírek Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea

Doprovodný program (ukázky lidového umění):

26. 3. (sobota)
· Růžena Vinciková - velikonoční pečivo a dekorace
· Jana Pulcová - velikonoční dekorace a ozdoby
29. 3. (úterý)
· Eva Drančáková - Velikonoce tvořené jehlou (frivolitková krajka)
· Alena Reindlová - velikonoční keramika
2. 4. (sobota)
· Růžena Vinciková - velikonoční pečivo a dekorace
· Jitka Sovová - quilling neboli papírový filigrán, velikonoční vejce tak trochu jinak
5. 4. (úterý)
· Andrea Vachová - chainmaille koužkované šperky v jarním kabátku
· Bohdana Homolková - textilní hračky s velikonočními motivy
9. 4. (sobota)
· Růžena Vinciková - velikonoční pečivo
· Jana Pulcová - velikonoční dekorace
12. 4. (úterý)
· Ludmila Dominová – tzv. lítací straky (zdobení textilními stužkami)
· Stanislava Markytánová - velikonoční vejce 100 x jinak
14. 4. (čtvrtek)
· Jana Pulcová - velikonoční dekorace a ozdoby
· Stanislava Markytánová - velikonoční vejce 100x jinak
15. 4. (pátek)
· Jitka Scheinpflugová, Jitka Sovová, Dana Vařilová - Velkopáteční nitky (pašijová nitka ochraňuje a nosí štěstí)


200322mv02
200322mv03
200322mv04
200322mv05
200322mv06


Přidej komentář