Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Oberon s Pukem proniknou do studia k Warnerům

obe01
Vládce elfů Oberon se svojí pravou rukou Pukem se náhle ocitají v hollywoodském filmovém studiu.
11.03.2016 09:21 | Ladislav Lhota

Vládce elfů Oberon se svojí pravou rukou Pukem zabloudí v Ardenském lese a náhle ze říše shakespearovské fantazie proniknou do světa vyráběných snů v americkém Hollywoodu třicátých let 20. století. Prožijí den a noc v ateliérech, kde se natáčí filmový Sen noci svatojánské. Situační komedie Shakespeare v Hollywoodu od Kena Ludwiga se hraje po celém světě. Úspěšnou premiéru na prknech Jihočeského divadla měla letos 19. února.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Nejbližší reprízy jsou na programu 21. resp. 31. března a dá se očekávat, že tento kus vydrží na repertoáru první jihočeské scény hezkou řádku let, neboť „je velmi harmonickou inscenací, která má tempo a dynamiku. Alespoň drobné pousmání nejspíš vyloudí i na tváři nejnáročnějšího diváka, ostatní budou odcházet s dobrým pocitem příjemně stráveného večera.“ Tak praví ve své recenzi kulturní historička Jitka Rauchová a lze s ní jenom souhlasit.

Na scéně připomínající filmové studio (vytvořil ji Karel Čapek, jenž předtím v Jihočeském divadle spolupracoval na hrách Pohani, Škola základ života, Soudné sestry a Lov na losa) se prolínají jednotlivé klapky se zákulisními obrazy při natáčení filmu Sen noci svatojánské, který skutečně vznikl v Hollywoodu u Warner Brothers pod režijním vedením slavného Maxe Reinhardta emigrujícího před nacisty. Komediální divadelní zápletka navíc režisérovi postaví do cesty Oberona s Pukem a on je obsadí do hlavních rolí.

Jana Kališová může srovnávat

Jeviště zaplňují reálné postavy, jimiž byly hollywoodské hvězdy Dick Powell (ztvárňuje ho konzervatorista Dominik Veselý j. h.), James Cagney (Pavel Oubram) nebo Joe E. Brown, jenž představoval nezapomenutelného milionáře Osgooda ve filmu Někdo to rád horké (zde ho hraje Jan Kaštovský), novinářka Louella Parsonová (Jaroslava Červenková), cenzor Willy Hays (Jiří Untermüller) a samozřejmě čtveřice bratrů Warnerových (všechny zvládne Jan Dvořák – jednoho živě, se zbylými se telefonicky hádá ve video dotáčkách).

Americký autor Ken Ludwig zamíchal do bláznivého děje rovněž osoby přimyšlené: Olivii Darnellovou (Tereza Vítů), Lydii Lansingovou (Dana Verzichová) či Daryla (Tomáš Drápela). Německými slovíčky nešetřícího Maxe Reinhardta představuje René Šmotek, královsky sošným Oberonem je hostující Viktor Limr, živelného Puka ztělesňuje Tomáš Havlínek. Důležitou úlohu má Shakespearova kouzelná květina. Zamiluje se každý, kdo vdechne její vůni. Dobře padnou kostýmy Tomáše Kypty, mile zni swingové hity Daniela Fikejze.    

Režisérka budějovické inscenace a zároveň šéfka činohry Jana Kališová nastudovala Ludwigovu komedii již před deseti léty v Divadle na Vinohradech. „Viktor Preis jako Oberon byl romantičtější a trošku víc pohádkový. Viktor Limr je humornější a komediálněji založený. Puka v Praze hrála malinká holka, tady máme velikánského Tomáše Havlínka. Myslím, že chlapům to spolu funguje lépe,“ srovnává Kališová. „Hra si nečiní velké umělecké ambice, ale má pobavit diváka,“ dodává dramaturgyně Olga Šubrtová.

Autor textu Ladislav Lhota, foto Petr Neubertobe02
obe03
obe04
obe05
obe06


Přidej komentář