Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Obnovený art folkový Spolektiv vystoupí s novým albem

sp01
Takhle vypadá obal nového alba art folkové skupiny Spolektiv
12.05.2016 20:38 | Ladislav Lhota

Původně byli tři. Začínali rok před Sametovou revolucí a za šest let vydali první album …a ticho v sobě. Potom si život pro každého z nich připravil jinou cestu, ale po osmnáctileté pauze se dali znovu dohromady.Ve Spolektivu je jich pět. Třetím rokem píší nové písně, aranžují, zkouší a koncertují. Natočili druhé album Dej mi tvar, které představí na květnových koncertech v jihočeské metropoli, v Jihlavě a Táboře.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Spolektiv se věnuje zpívané autorské hudbě s prvky rocku, art folku a jazzu. Svým stylem vybízí i k označením folk-alternative, indie-folk, folk-progressive nebo prostě acoustic. „Pro nás je rozhodující, že zpíváme a doprovázíme se převážně na akustické nástroje s použitím klasických kytar a šestistrunných baskytar, dechových nástrojů, perkusí, etnických nástrojů i moderních industriálních nástrojů a přístrojů,“ říká frontman Jaroslav Hnízdil (zpěv, kytara, akordeon).

Z původní sestavy zůstal i Martin Jančura (zpěv, kytara, perkuse) a Renata Švecová (zpěv, perkuse). Záhy je doplnil Lukáš Holec (zpěv, housle, viola). Ten příležitostně s kapelou hostuje a chopil se hudební režie při nahrávání nového alba. Dechové nástroje – saxofony, flétny, klarinety, dechový syntezátor – ovládá Tonda Vidlák, který v obnoveném složení také zpívá. Na šestistrunné baskytary hraje Jiří Regásek, jenž vystřídal Zdeňka Zajíčka (autor textů některých nových písní).

Obě alba, jejichž vydání od sebe dělí bezmála dvaadvacet let, natočil Spolektiv ve studiu AV Servis ve Vyšším Brodě. „Nástroje a zpěvy, každou notu i slabiku jsme zaznamenali s minimem úprav. Přejeme si, aby výsledný dojem byl pro posluchače stejný či podobný jako při živém hraní. Deska je společné dílo, celá kapela odvedla obrovský kus práce spolu s hudební i zvukovou režií. Zároveň nás těší výtvarný návrh tiskovin od Jany Holcové, fotografie a grafické zpracování od Daniela Krále,“ upřesňuje Jaroslav Hnízdil.  

Album Dej mi tvar představí Spolektiv na koncertech v Českých Budějovicích, Jihlavě a Táboře ve druhé polovině května.  Hudebníkům svědčí návrat na pódia. „Naše současné písničky jsou mnohem přímočařejší, než ty z doby před dvaceti léty. Vyznačují se větším tahem na branku. Cítím to tak hlavně při živém vystoupení. Předáváme posluchačům daleko větší energii, než kdysi. Kapela je pro naši pětici doslova živou vodou, o kterou se rádi dělíme s publikem,“ dodává Jaroslav Hnízdil.

Ladislav Lhota
Foto archiv Spolektivu

Koncerty věnované uvedení alba Dej mi tvar:

Čtvrtek 19. května 2016 od 19:00 hodin
Divadlo U Kapličky, Husova 622/45, České Budějovice

Středa 25. května 2016 od 19:30 hodin
Divadelní klub Horáckého divadla, Komenského 1359/22, Jihlava

Úterý 31. května 2016 od 19:00 hodin
Divadlo Oskara Nedbala Tábor, Malý sál, Divadelní 218, Táborsp02
sp03


Přidej komentář