Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Obrazy Hilských se vztahují k Břevnovu a Písku

180524trh01
Převážně abstraktní obrazy Petra Hilského myšlenkově vycházejí z toulek po rodném Břevnově a také Písku, kde typograf. scénograf, malíř a hudebník střídavě žije a věnuje se tvorbě. Z prostředí Břevnova vydatně čerpal také již zesnulý Miloslav Hilský. Malířské profesi zasvětila svůj umělecký život i Jitka Hilská, nejstarší členka umělecké trojice, která společně vystavuje v Prácheňském muzeu v Písku
18.05.2024 14:06 | Ladislav Lhota

Prácheňské muzeum v Písku představuje v Malých výstavních síních malířskou tvorbu třech členů rodiny Hilských, shodně absolventů katedry Scénografie na Divadelní akademii múzických umění v Praze. Expozice s jednoduchým názvem 3x H vznikla k letošním nedožitým sedmdesátým narozeninám Miloslava Hilského. Jeho obrazy doplňuje také dílo Jitky Hilské a Petra Hilského, který zahrál a zazpíval na vernisáži 9. května. Projekt bude přístupný do 23. června.

PÍSEK – Nejmladší člen vystavující trojice Petr Hilský (6. 6. 1962) sklidil od pořadatelské instituce v čele s kurátorkou Martinou Měřičkovou uznání za aktivní účast při uvedení výstavy. „Kdo někdy pořádal vernisáž, ví, že umělec, který nejen maluje, obrazy si nainstaluje, ale navíc na zahájení výstavy i sám zahraje a zazpívá, je ojedinělým druhem,“ stálo na Facebooku Prácheňského muzea. Vyučený sazeč – typograf se vedle vystudované scénografie věnuje malbě, převážně abstraktní. Kombinuje pastel s dalšími technikami, inspiraci čerpá na toulkách rodným Břevnovem nebo okolím Písku. V obou místech žije a tvoří. Založil také hudební skupinu Jam Session (2002), později Jam Sessžer.  

Jitka Hilská (31. 8. 1953)  se inspirovala krajinou, ale její obrazy se začaly měnit do podoby lyrické emotivní abstrakce a stávaly se výtvarným přepisem poezie Bohuslava Reynka či Jana Skácela. V poslední době se vrací k přírodě a paralelně se zahlíží do své vnitřní krajiny. Pracuje technikou oleje na plátně nebo kombinovanou technikou na papíru i plátně. Rovněž se zabývá fotografií. Miloslav Hilský (20. 2. 1954 — 1. 4. 1999) v malbě vycházel ze vzpomínek na dětství a rodný Břevnov. Opakovaně se vracel tématu domova. Od děl inspirovaných kubismem přes fauvistické vlivy se dostal k lyrickému vyjádření civilismu. S oblibou používal suchý pastel, dospěl k asamblážím a plastikám.

(lho)
Foto Facebook Prácheňského muzea


180524trh02
180524trh03
180524trh04
180524trh05
180524trh06


Přidej komentář