Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Obrazy Petra Pflegra vystavuje Památník města Protivína

260523ppf01
Protivínský rodák a patriot Petr Pfleger představuje v Památníku města Protivína svoji obrazovou tvorbu z posledních dvaceti let. Olejomalby plné aut, letadel a lidí míří za obdivovateli do celého světa. Aktuálně si jejich výběr mohou prohlédnout návštěvníci malého města na břehu řeky Blanice. Expozice je přístupná od 1. května do 25. června
26.05.2023 11:22 | Ladislav Lhota

První letošní výstava v Památníku města Protivína, který spadá pod Prácheňské muzeum v Písku, patří obrazům zdejšího rodáka Petra Pflegra (1950). Expozice je přístupná od 1. května do 25. června. Kurátorka Martina Měřičková se pokusila zachytit proměnu v autorově tvorbě za posledních dvacet let, kdy vysoký štíhlý muž s mohutným knírem a charakteristickou chůzí po úraze v mládí, maloval převážně podle vlastnoručně pořízených fotografií. Jeho díla plná aut, letadel a lidí jsou zastoupená v galerijních i soukromých sbírkách doma a po celém ve světě.

PROTIVÍN – Akademický malíř Petr Pfleger se řadí k nejvýraznějším osobnostem jihočeského městečka na řece Blanici. V prostoru dnešního Památníku vystavoval pozdější absolvent Střední školy výtvarné v Praze a pražské výtvarné akademie již v roce 1966, kdy mu bylo pouhých šestnáct let. Studoval také na National Hoger Instituut voor Schone Kunsten v Antverpách a velmi jej ovlivnil tvůrčí plenérový pobyt v rodném kraji Josefa Lady. Maluje nejen štětcem, ale i srdcem, které patří českému jihu. Paralelně se věnuje kresbě, ilustraci a grafice. Pflegrovy olejomalby pronikly do galerií v Německu a Bulharsku, obohatily soukromé sbírky ve Švýcarsku, Rakousku či Americe.    

(lho)
Foto archiv Prácheňského muzea, Facebook města Protivína a Kulturnimost.cz


260523ppf02
260523ppf03


Přidej komentář