Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Obrazy ve Wortnerově domě promlouvají s děsivou upřímností

w01
Výstava Člověk člověku člověkem představuje ve Wortnerově domě AJG figurální tvorbu současných autorů čtyř národností
26.04.2018 21:16 | Ladislav Lhota

Wortnerův dům Alšovy jihočeské galerie v Českých Budějovicích hostí od 26. dubna do 8. července na dlouhou dobu poslední výstavu před nákladnou rekonstrukcí. Pod názvem Člověk člověku člověkem se v členitých prostorách historického objektu představuje figurální tvorba současných autorů čtyř národností. Martin Gerboc (Slovensko), Martin Eder (Německo), Justin Mortimer (V. Británie) a Attila Szücs (Maďarsko) ukazují, že svět v některých odvětvích ztrácí hranice, které překračuje jejich umění.

Č. BUDĚJOVICE – Bratislavský rodák Martin Gerboc (1971) studoval Vysokou školu výtvarných umění ve slovenské metropoli, další studia absolvoval v americké Pennsylvánii a v Dánsku. Osm let byl stážistou v Cité Internationale des Arts v Paříži. Žije a tvoří střídavě v Praze a Bratislavě, je činný rovněž literárně. Martin Eder pochází z německého Augsburgu (1968), kde zahájil umělecká studia. Pokračoval na univerzitách a akademiích v Norimberku, Kasselu a Drážďanech. Věnuje se malbě, fotografii, tvorbě objektů i hudbě. Vystavoval v Evropě i zámoří.

Justin Mortimer, ostrovan narozený v Cosfordu (1970) absolvoval prestižní Slade School of Art. Stal se známým díky portrétování královny Alžběty II. nebo Davida Bowieho. Žije a pracuje v Londýně. Posbíral několik uměleckých cen – East Award, NatWest Art Prize, BP National Portrait Award. Nejstarší z vystavující čtyřky, Attila Szücs (Miskolc, 1967), studoval malbu na Magyar Képzömüveszeti Egyetem v Budapešti. Ve stejném městě také přebývá a dává vzniknout svým dílům. V roce 2005 obdržel Mihály Munkácsy Award.

Kurátoři nevšední výstavy Adam Hnojil a David Kubec se shodují: „Globalizace, antropocén, doba postfaktická. To jsou termíny vztahované k dnešnímu člověku jako označení stavu příznačného pro relativizaci společenských tabu, a dokonce k zastírání univerzálních hodnot. Nicméně, umění je nadčasové, podobně jako jeho jazyk, který artikuluje čtyři základní témata – lásku, smrt, boj, práci. Obrazy autorů čtyř národností promlouvají hlasem své generace s děsivou upřímností až tam, kam nechceme dohlédnout.“

Ladislav Lhota
Foto autor


w02
w03
w04
w05
w06


Přidej komentář