Obrazy vody pokračují v putování. Start: Vodňany
Po roční pauze vyráží na cestu putovní panelová výstava Obrazy vody, která přibližuje historii ostře sledované výstavby a následného fungování dvou nejznámějších jihočeských přehrad Lipno a Orlík. Projekt vytvořený historiky Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR se stěhoval z Českých Budějovic do Horní Plané, hradu Zvíkov a Písku. Letos míří do Vodňan, Kaplice, Prachatic, roku 2025 do Vimperka. V Městském muzeu a galerii Vodňany paralelně pokračuje expozice Krajané.
JIŽNÍ ČECHY – Obrazy vody se tentokrát dostanou k návštěvníkům v elegantnějším interiérovém proveden na potištěných plátnech. Přehrady Lipno a Orlík se představují v obrazových materiálech, které odrážejí perspektivu různých dobových aktérů. Zdánlivě úzké regionální téma se propojuje s obecnějšími a stále aktuálními otázkami vnímání, znázorňování a využívání vodního živlu v průběhu druhé poloviny 20. století. Příběhy vodních děl jsou nahlížené pohledem dobové propagandy, techniky, památkové péče, ale také literatury a výtvarného umění. První zastávka se uskuteční ve Sloupové síni Městského úřadu Vodňany (náměstí Svobody) od 3. do 30. září.
Následně se výstava přesune do Kaplice (2. – 31. října) a Prachatic (4. listopadu – 2. prosince), po změně letopočtu najde svůj další azyl ve Vimperku (18. února – 29. března). V prostorách Městského muzea a galerie ve Vodňanech, které stojí za putovní výstavou jako koordinátor, paralelně pokračuje až do 22. listopadu expozice Krajané – Rudolf Bém – Vratislav Hlava (1874 – 1955) & Josef Jakší (1874 – 1908) seznamující s obrazy jihočeských rodáků. Vychází ze sbírek Městského muzea a galerie Vodňany, Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou, Muzea středního Pootaví Strakonice, Památníku národního písemnictví, Západočeské galerie v Plzni a soukromých sběratelů.
(lho)
Foto archiv Městského muzea a galerie Vodňany
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS