Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Odstartoval MHF Český Krumlov 2020. Lidé tleskali ve stoje

bar01
Jednou z hvězd letošního ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je přední violoncellista Jiří Bárta, jenž přijal nabídku k vystoupení na dvou koncertech
20.09.2020 20:47 | Ladislav Lhota

Předposlední víkend v září patřil v Českém Krumlově zahajovacím večerům Mezinárodního hudebního festivalu, jehož 29. ročník letos potrvá do 3. října. Přehlídka odstartovala Dvořákovým Koncertem pro violoncello s Jiřím Bártou a Filharmonií Bohuslava Martinů pod taktovkou Leoše Svárovského. V dalším koncertu vystoupil světoznámý tenorista Pavel Černoch za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem.

Č. KRUMLOV – Přes nezvyklou situaci spojenou s bojem proti nemoci covid-19 se podařilo zachovat pořádání festivalu, byť v termínu posunutém z letních prázdnin na přelom září a října a tentokrát bez zahraničních umělců. „Došlo ke změnám v programu, ale myslím, že jsme připravili velmi zajímavou dramaturgii. Jsem rád, že oslovení čeští umělci a orchestry přijali naši nabídku účinkování na letošním ročníku. Těším se na všechny koncerty a věřím, že si je užijeme přes všechna omezení,“ říká prezident festivalu Jaromír Boháč.

Podle odezvy publika se vydařilo zahájení festivalu. Lidé ocenili hlasitým potleskem výkony českých umělců. „Všichni jsme slyšeli a viděli reakci publika. Každý koncert je vazba mezi hledištěm a jevištěm. Všichni hudebníci jsme vycítili jako jeden tým, že posluchače v sále naše hudba baví. Potlesk ve stoje byl úžasný a nás všechny odměnil tak fantasticky, že orchestr i já jsme si připadali jako v sedmém nebi,“ popisuje dirigent Leoš Svárovský, pod jehož taktovkou rozezněla Filharmonie Bohuslava Martinů českokrumlovskou Zámeckou jízdárnu.

Pavel Černoch si užil debut

Sólistou zahajovacího večera byl Jiří Bárta, jeden z nejlepších violoncellistů u nás i ve světě. „Český Krumlov je pro mě už léta oblíbenou profesní destinací. Poprvé jsem tu byl v polovině devadesátých let. Byl to začátek mojí kariéry i festivalu. Dá se říct, že šedivím s festivalem. Rád se vždycky vracím do pohádkového města, které má specifickou atmosféru a skvělé publikum. Zahajovací večer tady nebyl moje poslední vystoupení. Ještě zahraji se svojí ženou Terezií Fialovou Beethovenových pět Sonát pro violoncello a klavír v Zámecké jízdárně ve středu 23. září,“ zve na své druhé vystoupení violoncellista Jiří Bárta.

Druhý večer se konal ve znamení opery. Světoznámý tenorista Pavel Černoch si užil svůj debut v krumlovském prostředí. „Na festivalu účinkuji poprvé. Ale byl jsem se zde několikrát podívat jako host, abych si poslechl skvělé zahraniční kolegy. Musím říct, že jsem nadšený. Scéna je překrásná a Zámecká jízdárna má skvělou akustiku,“ nešetří chválou. Akce se koná za podpory města Český Krumlov. „Mezinárodní hudební festival patří k Českému Krumlovu téměř třicet let. Neumíme si představit, že by tady nebyl. Pro mě osobně to je úžasný zážitek. Český umělec je fantastický a vše, co tady letos zažijeme, bude krásné,“ ujišťuje starosta Dalibor Carda.

Festival se koná do 3. října a nabídne například Baladu pro banditu, Český večer nebo koncert houslisty Pavla Šporcla. V Českém Krumlově se také po šestnácti létech představí Česká filharmonie. Podrobnosti k jednotlivým koncertům a jejich termíny zájemci najdou na webových stránkách www.festivalkrumlov.cz, kde si mohou zakoupit vstupenky.

(lho, luh)
Foto archiv MHF Č. Krumlov


bar02
bar03
bar04
bar05
bar06


Přidej komentář