Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Opera a balet Jihočeského divadla si rozdělily Thálie

tbo01
Jihočeskou Thálii za nejlepší mužský výkon v roce 2019 získává sólista baletního souboru Jihočeského divadla Zdeněk Mládek za roli Carabosse v inscenaci Šípková Růženka
26.11.2020 10:09 | Ladislav Lhota

Současná protiepidemická opatření neumožnila uskutečnit slavnostní předání cen Jihočeské Thálie v oborech opera a balet za rok 2019, které se plánovalo v rámci zrušených premiér operní inscenace Polská krev (23. 10. 2020) a baletního představení 3+1 (13. 11. 2020). Oficiální vyhlášení čerstvých vítězů opery a baletu se nakonec uskutečnilo online.

Č. BUDĚJOVOCE – Jména držitelů cen vyhlásili umělečtí šéfové souborů Tomáš Ondřej Pilař resp. Lukáš Slavický ve středu 25. listopadu na webu i sociálních sítích Jihočeského divadla. V krátkém videu pogratulovali oceněným a zveřejnili také nejoblíbenější diváckou inscenaci. Dle odborné poroty podal nejlepší mužský operní výkon Josef Moravec v titulní roli v inscenace Dalibor uvedené v divadelním areálu Bouda. Opeře Dalibor připadla i cena za nejlepší ženský jevištní výkon v operních představeních. Za roli Milady ji získala Lucie Kašpárková. Nejoblíbenější operní inscenací se stala rodinná podívaná Kominíček od Benjamina Brittena.

Srdce návštěvníků a Jihočeskou Thálii za balet si vydobyla inscenace Šípková Růženka. Stala se divácky nejoblíbenější baletní inscenací roku a dva její hlavní protagonisté obdrželi cenu za nejlepší jevištní výkony ve svém oboru. Porotu Jihočeské Thálie uchvátila Anna Marie Pace v roli Růženky a Zdeněk Mládek za roli Carabosse. Sošky Jihočeské Thálie dostanou vyhodnocení umělci společně s šekem v hodnotě patnáct tisíc korun, který věnuje Nadační fond Jihočeského divadla, tradiční podporovatel oblíbené ankety.

(lho, gav)
Foto Michal Hančovský
Přidej komentář