Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Orchestr opery Jihočeského divadla spustí hymnu ze střechy

hym01
Členové orchestru opery Jihočeského divadla pilně nacvičují instrumentální provedení české státní hymny na střeše radnice v krajské metropoli. Píseň Kde domov můj zde slavnostně zahrají 17. listopadu v 17.11 hodin jako poděkování všem, kdo vybojovali pro naši zemi svobodu a demokracii
13.11.2020 11:07 | Ladislav Lhota

Jihočeské divadlo letos 17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii neuspořádá tradiční průvod s názvem Rozsviťme demokracii, k němuž se v posledních létech připojovala přibližně tisícovka aktivních účastníků. V souladu s opatřeními proti šíření koronaviru se vedení čtyřsouborové scény rozhodlo pro netradiční formu oslavy státního svátku. Členové orchestru opery JD přesně v 17.11 hodin zahrají českou hymnu na střeše budějovické radnice.

Č. BUDĚJOVICE – Kde domov můj zazní nad hektarovým náměstím Přemysla Otakara II. v instrumentální formě – beze zpěvu. „Hledali jsme důstojnou formu oslavy, která nebude v rozporu s platnými zákazy a alespoň trochu nám dovolí poděkovat těm, kteří pro nás vybojovali svobodu a demokracii. Proto nepořádáme průvod, nevyzýváme ke shlukování lidí. Jen zahrajeme hymnu v otevřeném prostoru a bezpečné vzdálenosti. Nechceme provádět demonstraci nebo protest. Celou akci chápeme jako oslavu demokracie. Jsem rád, že výzvu přijali i kolegové z jiných divadel a hymna se bude hrát na více místech v republice,“ vysvětluje ředitel JD Lukáš Průdek.

S instrumentálním provedením státní hymny se připojí i další divadla v Čechách a na Moravě, která uvítala nabídku Lukáše Průdka. Píseň z divadelní hry Fidlovačka od Josefa Kajetána Tyla zazní například z balkonu Západočeského divadla v Chebu nebo Národního divadla v Brně. Pražské Divadlo Na zábradlí chystá interpretaci hymny na piano před divadelní budovou. Demokracii rozsvítí tóny milými všem lidem i Moravské divadlo Olomouc, Městské divadlo Brno, Divadlo F. X. Šaldy v Liberci, Dejvické divadlo, Východočeské divadlo Pardubice a Janáčkova filharmonie Ostrava.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla


hym02
hym03
hym04


Přidej komentář