Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Osobnost se vytrácí, ale Pořád jsem to já

psj01
Vynikající příležitost pro herečku zralého věku nabízí role Alice v dramatu Pořád jsem to já. Úspěšnou profesorku, šťastnou manželku a matku, kterou na prahu padesátky zaskočí časná forma Alzheimrovy chorby, brilantně hraje Věra Hlaváčková
21.10.2021 12:56 | Ladislav Lhota

Činoherní soubor Jihočeského divadla si odbyl 20. října pátou premiéru letošní podzimní sezony (tomu se říká fofr). Po titulech Café Groll (24. 9.), Selský baroko (29. 9.), Perplex (8. 10.) a Plíce (16. 10.) se dočkala prvního uvedení komorní inscenace Pořád jsem to já. Dramaturgický plán počítal s touto adaptací hollywoodského kusu v minulém roce, ale musela se přeložit kvůli uzavření divadel. Studiovou scénu Na Půdě nyní obohatil silný příběh úspěšné padesátnice zaskočené časnou formou Alzheimrovy choroby.

Č. BUDĚJOVICE – Alice, kterou brilantně hraje Věra Hlaváčková, se vypracovala na světově uznávanou odbornici v oboru psycholingvistiky. Podobně úspěšný je milující manžel John (Pavel Oubram). Kariéru začínají dvě dospělé děti – Thomas (David Krchňavý) a Lydia (Daniela Šišková). Alice přednáší na univerzitě, pečuje o domácnost, prožívá radosti i starosti syna a dcery. Znenadání se přistihuje, že jí občas vypadne z paměti nějaké slovíčko. Jde si zaběhnat a na chvíli ztratí orientaci. Množí se nepříjemné signály a profesorka vyhledá lékařskou pomoc (Dana Verzichová, Tomáš Drápela). Padesátiny už slaví s krutou diagnózou.

Začíná nerovný boj proti postupující chorobě, která Alici postupně odpojuje od osobnosti, kterou kdysi byla. Doposud velmi úspěšná žena, šťastná manželka a milující matka, se zvolna musí vzdát všech původních představ o pracovním, ale i soukromém životě. Učí se žít přítomností a využívat světlých chvilek, které však ubývají. Divák sleduje fascinující a dojemný příběh člověka, z něhož vyprchává duch. Zůstává jenom tělo. Citlivější povahy uroní slzičku, někdo se možná pár hodin po odchodu z divadla bude kontrolovat, zda si pamatuje datum narození svých dětí nebo jména herců, která si četl v programu.

Dramatizace vznikla podle bestselleru z pera Lisy Genovy (2007), který česky vyšel pod názvem Ještě jsem to já. Autorka divadelní podoby Christine Mary Dunfordová byla nominovaná k ocenění za nejlepší adaptaci a list Chicago Sun-Times zařadil hru do top žebříčku za rok 2013. Román nenechal spát ani filmové tvůrce. Zrodil se snímek Pořád jsem to já. Herečka Julianne Moore obdržela za výkon v hlavní roli Oscara a další prestižní ceny. Inscenaci v Jihočeském divadle z překladu Adély Šotolové režíroval Thomas Zielinski. Scénu vytvořil Lukáš Kuchinka, kostýmy Andrea Králová, hudbu složil Ivan Acher, za filmovými dotáčkami a jejich postprodukcí stál Adam Veit.

Ladislav Lhota
Foto Alexandr Hudeček      


psj02
psj03
psj04
psj05
psj06


Přidej komentář