Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Osobnosti Novohradska zasáhly do mnoha oborů

170622oso01
Výstavní projekt Jihočeského muzea pod titulem Osobnosti Novohradska představuje více než dvě desítky výrazných postav z historie, ale i zcela nedávné minulosti, které proslavily region vymezený městy Nové Hrady a Kaplice v blízkosti hranic s Horním Rakouskem
17.06.2022 13:03 | Ladislav Lhota

Historická budova Jihočeského muzea v krajské metropoli hostí od 16. června (otevřeno s předstihem oproti plánu) do 30. října chodbovou výstavu, která na fotografiích a dalších dokumentech představuje Osobnosti Novohradska, více než dvacítku výrazných postav spojených s Novohradskými horami, především z oblasti vymezené městy Nové Hrady a Kaplice v blízkosti hranic s Horním Rakouskem. Připomíná známé rodáky nebo personality usazené zde díky profesní kariéře.  

Č. BUDĚJOVICE – Některá jména upadla v zapomnění. Zcela neprávem. Stojí za to připomenout škálu oborů a pole působnosti těchto lidí, ať se jednalo o představitele vrchnostenské správy, jejich úředníky a spolupracovníky, také učitele, duchovní, spisovatele, lékaře, podnikatele, státníky. Prostřednictvím jejich profilů se návštěvníci dozvědí, jak vypadalo hyalitové sklo, kde stála vzorová škola celé Habsburské monarchie, kde leží dvě nejstarší přírodní rezervace pevninské Evropy, k čemu sloužily železné rechle, kdo se významně zasloužil o blahořečení Anežky České nebo kde vzniklo první vlastivědné muzeum Šumavy a Novohradských hor.  

V Nových Hradech se narodil významný průkopník lázeňství a tvůrce první chemicko-diagnostické laboratoře v českých zemích, světlo světa zde spatřil proslulý automobilový podnikatel, jehož syn je spojený s fungováním nejznámější české automobilky. Medailony doprovázejí vybrané sbírkové předměty, které přibližují danou osobnost a obor její působnosti. Výstavní projekt, jehož autorem je Lukáš Pelikán, kurátor historického knižního fondu Jihočeského muzea, zpestřuje novohradské hyalitové sklo, knihy, liturgické předměty či ukázky plakátové tvorby německého automobilového koncernu Auto Union.

Zájemci o regionální historii a vlastivědu jižních Čech se dozvědí, čím se proslavili Jan Nepomuk Buquoy, Jiří František Buquoy, Theodor Wagner, Anton Teichl, Ferdinand Kindermann, Franz Steinko, Benno Karlez, Sigismund Bredl, Karl Jaenig, Karel František Průcha, Josef Gangl, Fritz Huemer-Kreiner, Johann Oppolzer, Carl Hahn i někdejší rakouský prezident Thomas Klestil (1932 – 2004), nechybí zmínka o dalším současníkovi, představeném kláštera servitů P. Franzi Bonfiliu Wagnerovi (1926 – 2005). Expozice mohla vzniknout díky sbírkám Jihočeského muzea a zápůjčkám třinácti spolupracujících institucí a jednotlivců. Důležitou součástí jsou historické pohlednice.  

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


170622oso02
170622oso03
170622oso04
170622oso05
170622oso06


Přidej komentář