Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Otáčivé hlediště v Č. Krumlově stojí před vyprodanou sezonou

ota01
Divadelní představení před Otáčivým hledištěm v Č. Krumlově jsou lákadlem pro diváky z celého světa
02.06.2017 13:15 | Ladislav Lhota

Na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově odstartuje ve středu 7. června letošní divadelní sezona. V průběhu letních měsíců představí svoji produkci všechny čtyři soubory Jihočeského divadla. Nabídnou divákům osm titulů v devadesáti představeních. Aktuálně zůstává k dispozici přibližně třináct procent vstupenek z celkové kapacity padesát sedm a půl tisíce kusů.  

ČESKÝ KRUMLOV – Prodej vstupenek na Otáčivé hlediště v zahradě krumlovského zámeckého parku se těší rekordnímu zájmu. Počátkem května zbývalo neobsazených pouze sedmnáct procent kapacity hlediště – na operu, balet a rodinná odpolední představení. Činohra byla beznadějně vyprodaná již v březnu. Ekonomické oddělení Jihočeského divadla očekává, že letos bude znovu zcela vyprodáno.

Počet sedadel, bohužel, není možné navyšovat. „Podle zájmu o vstupenky odhaduji, že bychom obzvlášť na činoherní představení naplnili kapacitu až o padesát procent vyšší, než kolik v současnosti umožňuje hlediště. Na jedno představení pojme maximálně 640 diváků,“ vypočítává Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla.

Podle průzkumu přijíždí největší skupina diváků (42 %) z míst vzdálených 100 až 250 kilometrů. Především z Prahy, Mnichova a rakouských velkoměst Lince, Salcburku nebo Vídně. Třetina diváků pochází z ještě vzdálenějších destinací. Výjimkou není ani Japonsko. Tuzemských návštěvníků, především z Jihočeského kraje, a spolu s nimi zájemců z příhraničních oblastí Rakouska a Německa, je zhruba čtvrtina.

Titulky poběží v chytrých telefonech

Letošní sezonu zahájí 7. června detektivní komedie Pes baskervillský režírovaná Petrem Zelenkou. V hlavní úloze alternují Karel Roden a Jiří Suchý z Tábora. Po třech létech se před točnu vrací oblíbená komedie Dekameron, hra Martina Glasera a Olgy Šubrtové o lásce a žárlivosti, intrikánech a napálených. Inscenace měla premiéru v roce 2012, nyní došlo k přeobsazení některých rolí. Oblíbený televizní herec Petr Rychlý se představí v titulní dvojroli krále Jindřicha a hostinského Jindry v inscenaci Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) od 16. srpna do 3. září.

Hudební blok načne 14. července premiérové uvedení Verdiho opery Trubadúr s řadou domácích i zahraničních pěveckých hvězd. 26. července nastoupí balet Valmont v choreografii Libora Vaculíka, jenž  známý příběh zpracoval na pomezí tanečního divadla a činohry s použitím hudby F. Schuberta a P. Vaskse. Po pěti baletních večerech se vrátí soubor opery s Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky v režii dua SKUTR (2. – 6. 8.) a Dvořákovou Rusalkou režírovanou Jiřím Heřmanem, která se řadí mezi nejoriginálnější divadelní projekty před Otáčivým hledištěm (9. – 13. 8.).

V repertoáru nebude chybět rodinná komedie Pták Ohnivák a lišák Zorro v nastudování Malého divadla, kterou JD uvede ve třech školních, sedmnácti odpoledních a třech večerních představeních. Ke komfortu diváků i letos přispěje titulkovací mobilní aplikace Overtekst, díky níž lze sledovat text libreta k operním inscenacím na displejích chytrých telefonů a tabletů ve zvoleném jazyce. Nezměněné ceny vstupenek na Otáčivém hledišti se pohybují v rozmezí od 300 do 990 Kč (balet, činohra, opera), na představení Malého divadla od 150 do 300 Kč.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadla


 Přidej komentář