Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Otevření památek? Bez zpoždění a respirátorů

pama01
Historické stavby na jihu Čech, které spravuje Národní památkový ústav, se letos otevřou pro veřejnost v sobotu 2. dubna. Jedním z velkých lákadel zůstává šestipodlažní zámecká věž v Českém Krumlově situovaná na rozhraní prvního a druhého nádvoří. Poskytuje nádhernou vyhlídku nejen na druhý největší hrad a zámek v České republice, ale jako na dlani nabízí také pohled na úchvatné středověké městské jádro
26.03.2022 10:51 | Ladislav Lhota

Všechny jihočeské památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) zahájí po dvou létech sezonu bez zpoždění. V tradičním jarním termínu, kterým se stane sobota 2. dubna. Do historických objektů se návštěvníci mohou vypravit bez nutnosti používat nepříjemné respirátory, vyzbrojení naopak dychtivým očekáváním řady novinek na prohlídkových trasách a kulturních zážitků, jimž letos bude vévodit doprovodný program Roku šlechtických slavností.

JIŽNÍ ČECHY – Poprvé se veřejnosti zpřístupní zámecká galerie v rekonstruované budově Mincovny na druhém nádvoří hradu a zámku v Českém Krumlově. Představí se v novém také barokní jídelna na Červené Lhotě nebo sály v přízemí dačického zámku. „Mýlí se člověk, který si myslí, že zná zámek Dačice,“ říká s úsměvem Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy NPÚ v Českých Budějovicích. Do interiérů třeboňského zámku se vrací po dvouleté pauze oblíbená květinová výstava Amarylis. „Připravili jsme další díli projektu Po stopách šlechtických rodů, který se ponese v duchu slavností a zábav. Nebude chybět Hradozámecká noc na konci prázdnin,“ ujišťuje ředitel.

Méně příjemnou stránku letní sezony na jihočeských památkách představuje zvýšení vstupného. U jednotlivých vstupenek vzrostla cena v rozmezí deseti až třiceti korun. Proti tomu se snižují částky za vstupné pro děti a mládež do čtyřiadvaceti let. Bezplatný přístup zůstává u malých návštěvníků do věku šesti let. V souvislosti s válkou na Ukrajině nabízí NPÚ vstup zdarma do památkově chráněných staveb ukrajinským uprchlíkům. „V areálu Horního zámku v Rožmberku nad Vltavou našlo dočasný domov kolem stovky běženců, které chceme formou komentovaných vycházek seznámit s městem, jeho nejbližším okolím, památkami a historií,“ informuje Petr Pavelec.

Za poslední dva roky poznamenané bojem s nemocí covid–19 klesala návštěvnost. Pro srovnání, na čele žebříčku vždy pevně usazený Státní hrad a zámek Český Krumlov přivítal v roce 2019 více než 386 tisíc osob, zatímco v roce 2021 se číslo vyšplhalo pouze přes 147 tisíc. Výjimku s opačnou křivkou tvořil postupně rekonstruovaný zámek ve Vimperku, který loni zčásti otevřel brány a poprvé v historii také zahájil zimní provoz. Od letošního 1. ledna do 24. března navštívilo jihočeské objekty s celoročním provozem celkem 14 844 lidí. V meziročním srovnání s rokem 2020 je patrný propad návštěvnosti o 57%. Spočívá hlavně v absenci zahraniční klientely.  

Hráz netěsní. Rybník utekl

Barokní jídelna v Červené Lhotě má za sebou pět zimních období vyplněných restauračními pracemi. Poprvé v historii se obnovy dočkal strop. „Odhalila se nám technologie výroby štukové dekorace a dobrali jsme se k interpretaci ikonografie nástropních maleb, jimiž se prezentovali Slavatové,“ oceňuje kastelán Tomáš Horyna. Letos však znovu musí turisté oželet projížďku na lodičkách po hladině vodní plochy druhdy obklopující zámek. „Netěsnost rybníka, který teče hrází, ale i dnem, vyžaduje detailní projektovou přípravu. Potom bude možné předjímat, kdy napustíme vodu,“ sděluje kastelán. Odbahnění skončí v roce 2023 a spolkne téměř třicet milionů z dotace MK ČR.

Na zámku Dačice se před letními prázdninami znovu otevřou sály v přízemí, které byly v předchozích dvou létech nepřístupné kvůli odvlhčování zdiva a následnému restaurování výzdoby interiérů. Mezitím se příchozí podívají na mimořádnou prohlídkovou trasu, která je vedle prvního patra zavede do západního křídla se zámeckým depozitářem. Na druhém nádvoří v Českém Krumlově vkročí lidé počátkem července poprvé do zámecké galerie v budově Mincovny. Předcházela tomu kompletní rehabilitace historických interiérů i fasády, která si vyžádala sumu 47.6 milionu korun. Galerie výrazně ožije díky slavnosti Sv. Jiří v rámci Hradozámecké noci.  

Do konce příštího roku se v Českém Krumlově završí památková obnova objektu Bellarie za 55 milionů korun. Na zámku Hluboká pokračuje rekonstrukce vodního systému a sklepních prostor. Letošní etapa zahrne vybudování závlahy v areálu zámeckých zahrad, práce na fasádě a dřevěných prvcích historického vodojemu včetně odbahnění rybníčku a zpevnění jeho břehů. Na zámku Kratochvíle se buduje provozní zázemí s investicí 27 milionů. Nový objekt leží za severní ohradní zdí a bude sloužit jako skladovací prostory, garáže i zázemí pro pracovníky údržby. Restaurátorský zásah čeká fasádu kostela Narození Panny Marie.

Šlechtické slavnosti pozná i lid obecný

Na zámku Vimperk se bude opravovat krov, střechy a vybrané fasády Horního zámku. V interiéru se vybuduje zázemí pro správní úředníky a konzervátorská dílna, počítá se s obnovou povrchů druhého a třetího nádvoří, rekonstrukcí  střech Černé brány a odvodněním severozápadní stěny Dolního zámku. „Věříme, že v budoucnu se podaří dát dohromady také unikátní renesanční sál,“ netají Petr Pavelec. Dokončení další etapy obnovy vimperského zámku se plánuje na rok 2027 s plánovaným objemem investic 200 milionů korun. Všechny budovy areálu hradu a zámku v Jindřichově Hradci ochrání před bouřkou opravené nebo nové hromosvody a uzemnění.  

Na konci září skončí několikaletá konzervace vnějších omítek, restaurování sgrafit a omítky v kapli hradu Landštejn, která si vyžádala bezmála dvacet milionů korun. Na Rožmberku už třetím rokem pokračuje obnova původní výmalby místností zrušeného Buquoyského muzea – nynějších pokojů na hlavní prohlídkové trase v prvním patře hradu. „Práce se realizují v zimních měsících. V nadcházející sezoně představíme návštěvníkům ve staronovém hávu ložnici a zbrojnici. Další místnosti teprve čekají na rehabilitaci své původní barevnosti,“ přiznává kastelánka Andrea Čekanová. Hrad Zvíkov čeká letos dokončení poslední etapy sanace železobetonových stropů.

Letošním tématem projektu Po stopách šlechtických rodů (12. ročník) budou šlechtické slavnosti a zábavy. Přiblíží fenomén slavnostních okamžiků, které byly nedílnou součástí života na hradech a zámcích. Vlajkovou lodí se stane zámek v Českém Krumlově. Zvolené téma shrne výstava Šlechtické slavnosti a zábavy v galerii Mincovna od první poloviny července do konce sezony 2022. Zážitek z výstavy umocní herní prvky a doprovodný program pro děti nebo dobové hřiště na druhém zámeckém nádvoří. K dalším akcím se zařadí kurátorské prohlídky Renesančního domu s jedinečnou sbírkou divadelních a maškarních kostýmů.

(lho, tzp)
Foto Ladislav Lhota


pama02
pama03
pama04
pama05
pama06


Přidej komentář