Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Památky přivítají obdivovatele zakryté rouškami

zzzilu01
Zámek v Dačicích letos namísto tradičních prohlídek nabídne alternativu. Dřevěné podlahy v přízemních sálech procházejí rekonstrukcí kvůli ataku dřevomorky, proto se příchozím premiérově otevřou prostory v západním křídle zámku, kde se nechází část staromládeneckého bytu posledního majitele zámku z rodu Dalbergů z třicátých let 20. století
22.05.2020 10:00 | Ladislav Lhota

Poslední týden v květnu konečně přinese ostrý start turistické sezony na hradech, zámcích, klášterech a dalších objektech spravovaných Národním památkovým ústavem v Českých Budějovicích. Netradičně pozdní otevření památek zapříčinila opatření proti pandemii koronavirového onemocnění covid–19. Návštěvnící stále musejí počítat s povinným nošením roušek v historických areálech, s prohlídkami v menších skupinách a také s přechodným zrušením některých prohlídkových tras a kulturních akcí. 

JIŽNÍ ČECHY – Navzdory nepřízni času nachystali památkáři řadu novinek. Patří k nim zpřístupnění apartmánu Terezie Černínové v Adamově stavení na zámku Jindřichův Hradec, Valdštejnského apartmá ve druhém patře zámku Hluboká nebo otevření revitalizovaného zámeckého parku v Třeboni od 1. června. Veřejnost se poprvé důvěrně seznámí s obnovenou věží Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou. „Letos čekáme výpadek zahraničních turistů, ale věříme, že si cestu na památky najdou domácí zájemci a sezona bude úspěšná,“ vyjádřuje naději ředitel územní památkové správy NPÚ Petr Pavelec.

Vodní zámek Červená Lhota zpočátku ukáže jen expozici v prvním patře skupinám do deseti osob. Po rozvolnění protikoronavirových opatření se lidé premiérově podívají do podkrovního mládeneckého pokoje prince Luise ze Schönburgu. V průběhu sezony se chystá zprovoznění půjčovny lodiček. Nejbližší akcí bude poutní mše svatá 7. června. V Českém Krumlově oficiálně zahájí turistickou sezonu historický průvod v sobotu 30. května, ale Hradní muzeum s věží se otevře již v pondělí 25. května. Zámecké interiéry první prohlídkové trasy z doby renesance a baroka a také barokní divadlo budou zpřístupněné o den později pro skupiny do dvaceti osob včetně průvodce.

Dřevomorka změnila plány

Zámek Dačice podstupuje v letošním roce náročnou rekonstrukci dřevěných podlah v přízemních sálech, které zasáhla dřevomorka. „Abychom návštěvníkům vynahradili uzavřené sály, otevíráme prostory v západním křídle zámku. Dosud nikdy nebyly zpřístupněné,“ nabízí alternativu zdejší kastelánka Kristýna Dvořáková. Novogotická zámecká perla v Hluboké nad Vltavou pozve příchozí ve všedních dnech pouze na hlavní prohlídkovou trasu, o víkendech otevře všechny trasy. Od srpna do října se Hluboká zapojí do celorepublikového projektu NPÚ Valdštejnové – lvi ve službách císařů mimořádným zpřístupněním Valdštejnského apartmá ve II. patře. Kaple se otevře při Noci kostelů 5. června.

Zámek Jindřichův Hradec vstoupí do sezony s nově instalovanými hostinskými pokoji v Adamově stavení, kam patří i dámský apartmán hraběnky Terezie Černínové. Zařízení pokojů vychází z historických inventářů a jejich podoba se vrací zhruba do šedesátých let 19. století. Restaurátorsky se obnovila i jejich původní šablonová výmalba. Prohlídkové trasy obohatí zajímavé historické předměty, jimiž bude správa zámku připomínat 800. výročí první písemné zmínky o stavbě. Návštěvníkům Kratochvíle u Netolic se v plném lesku představí obnovené interiéry zámeckého kostela Narození Panny Marie, který loni zůstal na část hlavní sezony pro veřejnost nedostupný.

Hrad Landštejn otevřel brány již v pondělí 11. května. Za deset dní provozu se dostavily dvě stovky turistů. Do konce května bude hrad otevřený denně kromě pondělí od devíti ráno do půl čtvrté odpoledne, v červnu se návštěvní doba prodlouží o hodinu. Expozice archeologie zůstává dočasně uzavřená. V Nových Hradech připomene komentovaná prohlídka – ve skupinách s počtem maximálně devatenácti lidí – historii rodu Buquoyů od příchodu zakladatele rodové větve v Čechách Karla Bonaventury Buquoye až po výstavbu nového zámku. Prohlídka bytu pana správce je určená pro desetičlenné skupiny. Vstup do věže s vyhlídkou zůstane prozatím uzamčený na dva západy.

Seznam ohrožených se ztenčil

Ojedinělým počinem se stane zpřístupnění věže Jakobínka, jediného pozůstatku po zaniklém Horním rožmberském hradu. Hláska ještě před osmi léty figurovala na seznamu nejohroženějších památek České republiky. Podařilo se ji zachránit za využití původních řemeslných postupů. Interiér vyplňují informace o historii věže a model včetně lešení s replikou historického jeřábu.  V Rožmberku nad Vltavou se menších změn dočkaly i interiéry Dolního hradu. Zrestaurovaná ornamentální výmalba navrátila podobu z poloviny 19. století hlavnímu schodišti, po němž se vchází na prohlídkovou trasu hradním buquoyským muzeem.  

Obyvatelům a návštěvníkům města Třeboně se od 1. června otevře zámecký park. Součástí obnovy, která parku za posledního tři čtvrtě roku částečně navrátila podobu z konce 19. století, byla i výměna laviček a nová výsadba. Prohlídky schwarzenberského zámku doplní tradiční akce – festival Okolo Třeboně, šermíři s historickým tancem a hudbou na malém nádvoří, Kinematograf bratří Čadíků, představení Noc na Karlštejně i zeštíhlený festival Třeboňská nokturna. Zámek Vimperk po rozsáhlé rekonstrukci započaté loni v březnu bude kompletně přístupný od 1. července. Prohlídka Dolního zámku se zaměří na unikátní výzdobu jihovýchodního křídla a proměny zámecké zahrady.

Novinkou v klášteře Zlatá Koruna budou historické mnišské toalety z 18. století, které obohatí hlavní prohlídkovou trasu od konce srpna. „Přestože na tehdejší dobu byly mnišské toalety poměrně promyšlené a pokrokové, neposkytovaly uživatelům žádné soukromí,“ prozrazuje kastelánka Lenka Tondlová a upozorňuje, že letos naposledy bude v prvním patře velkého konventu k vidění expozice Místa setkávání, která mapuje literární dění na jihu Čech a na česko-rakousko-německém pomezí od středověku do současnosti. Příchozí na hrad Zvíkov nečekají žádná omezení, prohlídky jsou bez průvodce. Pouze při kumulaci osob vystupujících z výletních lodí se zreguluje přístup k pokladně.

(lho, tzp)
Foto Ján HonzaPřidej komentář