Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Památník Jana Žižky přivítá Trocnovské slavnosti

ž01
Pátý ročník Trocnovských slavností bude hostit Památník Jana Žižky, který je součástí Jihočeského muzea
07.09.2018 13:00 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, město Borovany a Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Jihočeského kraje pořádají pod záštitou hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stráské pátý ročník Trocnovských slavností, které se uskuteční v areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově na Borovansku v sobotu 22. září od 13 do 18 hodin. Vstup je zdarma.

TROCNOV – Před zahájením slavností bude u Žižkova rodného dvorce zasazená lípa – strom republiky. Po úvodních projevech hostů na hlavním pódiu před mohylou Jana Žižky přijde na řadu půlhodinka dějepravy na téma husitství. Poté se představí skupina historického šermu Bratři z Růže, která sklízí úspěchy doma i v zahraničí a někteří členové účinkovali rovněž v inscenaci Tři mušketýři před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově. Praporovou show předvedou budějovičtí Fedrfechtýři. Obě skupiny se posléze utkají v žoldnéřském souboji.

Ke stému výročí vzniku Československa připravili organizátoři slavnostní stužkování členů Sboru dobrovolných hasičů za doprovodu dechové kapely Jihočeská Podhoranka. Následovat budou ukázky zásahů hasičských záchranných sborů. Bratři z Růže osloví dětskou část publika pohádkou o podivuhodných dobrodružstvích rytíře Adama de la Halla, který bojoval s drakem a přemohl Lucifera

Představí se archeoskanzen

Hudební program zpestří kapela Gaia, která využívá archaické a folklorní interpretační prvky, oživuje staré příběhy. Středověkou hudbu ve všech polohách (pijácké a milostné písně, ryčné skladby, duchovní vícehlasé zpěvy, dvorské tance) bude servírovat kapela Řemdih. U hlavního pódia bude fungovat řemeslný jarmark s lidovými tvůrci, ukázky dobývacích strojů, lukostřelba a středověké Living history přibližující život v historické době autentickým a živoucím způsobem.

Návštěvníci si mohou projít naučnou stezku, která vede kolem celého trocnovského areálu nebo se zúčastnit sportovních aktivit připravených Zdravotní pojišťovnou Ministerstva vnitra. Dojde i na prezentaci unikátního archeoskanzenu, jehož vybudování v trocnovském areálu se chystá v nejbližších létech. Program Trocnovských slavností se přenese také do budovy muzea. Komentovanou prohlídku Žižkova a Mikšova dvorce povede archeolog Juraj Thoma. Muzejní expozici poté zájemcům blíže představí významný český historik a držitel ceny Učené společnosti, profesor Petr Čornej.

Výstava bude otevřená po celou dobu trvání slavností. Rodiny s dětmi potěší loutkové divadlo Na stříbrných horách a O krásné Janičce v podání Téměř divadelní společnosti. Děti během akce mohou využít i stánek s oblíbeným malováním na obličej. Před muzejní budovou vyzkoušejí jízdu na dřevěných konících s meči, chůdy, házení míčků na cíl, kreslení a omalovánky, výrobu postaviček z přírodnin nebo plackovačku s motivy Jana Žižky. Pro návštěvníky bude zajištěné občerstvení a zdravotnická služba.

(lho)
Foto archiv Jihočeského muzea


ž02
ž03


Přidej komentář