Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Parník doveze lidi na Game. Nebudou koukat. Musí hrát

ga01
Člen souboru Malého divadla Petr Hubík patří k jedenácti profesionálům, kteří zasáhnou do inscenace Game
12.04.2018 11:32 | Ladislav Lhota

Jarní premiéra českobudějovického Malého divadla nese jednoduchý název Game. Není to běžná inscenace. Nemají přístup diváci. Kdo si zakoupí vstupenku, dostane písemné instrukce přibližující základní principy Hry. Game neboli Hra je určená výhradně hercům a hráčům. Vedle jedenácti profesionálů se každého představení zúčastní ideálně dvaatřicet až čtyřicet zájemců a společně stráví zhruba dvě hodiny na place. Premiéra se koná 14. dubna, do konce sezony následuje osm repríz.

Č. BUDEJOVICE – Soubor Malého divadla exkluzivně nabízí participační kousek vystavěný na principech LARPu (Live Action Role Play). Z potencionálních diváků se stávají hráči. Jednají za postavu, kterou jim přidělí režisér, a na vlastní kůži zažívají příběh konkrétního obyvatele přímořského městečka. Navštívili jste už někdy v italské Palermo? „Tohle není divadlo. Tohle je hra. Žádné hlediště, žádné jeviště. Příběh, který můžete vidět jedině očima jedné z postav,“ ujišťuje režisér a scénárista Janek Lesák.

Ve stanovený čas přijede pro účastníky trolejbus označený jako Parník a odveze je ze zastávky poblíž Malého divadla. Zastaví v prostoru chráněném před počasím, jehož lokaci není těžké uhodnout vzhledem k úzké součinnosti divadelníků s Dopravním podnikem města České Budějovice. Po aktérech se žádá oděv ve stylu třicátých let minulého století – mohou využít padesátiprocentní slevu na služby v půjčovně kostýmů Jihočeského divadla. Není kam utéct, kam se schovat. Po skončení Hry se všichni vrátí Parníkem na místo původního srazu.

Nepotřebujete figurku

Pravidla se lidé dozví na místě. Hra vyžaduje schopnost aktivního pohybu a vykonávání úkolů – fyzickou aktivitu, logické přemýšlení, aktivní komunikaci. Všichni zúčastnění se musí zapojit. Nedoporučuje se vstup osobám mladším patnácti let. V městečku funguje bar, veřejný dům a také šatlava, kam nelze zavírat mladistvé. „Aby aktér ve Hře zvítězil, musí řešit konkrétní problémy. Kdykoliv může ovlivnit sled událostí svým rozhodnutím, slovy nebo činy. Jenom na lidech záleží, jak skončí příběh,“ vysvětluje Janek Lesák.

Účastníci nevyužijí dovednost herců, ale dovednost hráčů. „Je to jako zapojit se do deskové hry na speciálním hracím plánu velikosti tenisového kurtu. Nepotřebujete figurku. Tou jste vy sami,“ prozrazuje Natálie Preslová, dramaturgyně a spoluautorka Game. Scénu vytvořil Karel Čapek, jenž kooperuje také s činohrou Jihočeského divadla (Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách, Shakespeare v Hollywoodu), hudbu složil Jan Čtvrtník. Game je poslední inscenací, kterou Malé divadlo realizuje v rámci čtyřletého evropského projektu Platform Shift+.  

Ladislav Lhota
Foto autor a Petr Zikmund   


ga02
ga03
ga04
ga05
ga06


Přidej komentář