Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pat a Mat zavítají do muzea jako vyslanci světa animace

020523ouh01
Dvojice kutilů Pat a Mat (pánové Sedlec a Ouholíček) se poprvé objevila 12. srpna 1976 v krátkém filmu Kuťáci, který se stal pilotním dílem oblíbeného večerníčkového seriálu. Filmoví hrdinové se představí na výstavě v Jihočeském muzeu a uvedou návštěvníky do světa animace
02.05.2023 14:03 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v historické budově na Senovážném náměstí v Českých Budějovicích pozve od 5. května do 28. září především hravé návštěvníky, bez ohledu na věk a výšku, k interaktivní výstavě, kde se jejich průvodci stanou populární večerníčkové postavy Pat a Mat (originálně pánové Sedlec a Ouholíček). Autor expozice Ondřej Sedláček se rozhodl nejen představit loutky a scény z předlouhého seriálu, ale nachystal také animační dílnu, hernu nebo fotokoutek. Nechybí edukační program pro školy.

Č. BUDĚJOVICE – Animovaný televizní seriál o dvou nerozlučných kutilech vytvořil režisér Lubomír Beneš s karikaturistou Vladimírem Jiránkem a skupinou dalších autorů. Úvodní díly pod titulem A je to! vznikly v Krátkém filmu Praha pro Slovenskou televíziu Bratislava. Pozdější nesly název Pat a Mat (nebo Pat & Mat) a byly určené přímo pro Krátký film. Po roce 1989 se ujala tvorby další studia v Praze a Zlíně. Největší večerníčkový seriál dospěl ke 130 pokračováním a získal popularitu také v Polsku, Německu, Švýcarsku, Finsku, Nizozemsku, Norsku, ale i Brazílii nebo Íránu. Pevnou součástí je soundtrack od Petra Skoumala s ústřední melodií a zvukem foukací harmoniky.      

Výstavou v Jihočeském muzeu provede návštěvníky pracovní list. Mezi úkoly je čeká luštění křížovky, skládání 3D kostek, omalovánky, výroba pohyblivého obrázku. Vyzkoušejí dříve užívané optické přístroje thaumatrop, fenakistiskop, zootrop, praxinoskop a zjistí, kdo je sestrojil. „Splnění každého úkolu si můžete potvrdit razítkem na pracovní list. Seznámíte se také s historií natáčení večerníčkového seriálu a dějinami animace. Dozvíte se, jak vznikají animované, kreslené nebo loutkové pohádky a jak se od sebe liší. Neminou vás informace o tvůrcích Lubomíru Benešovi a Vladimíru Jiránkovi, ani projekce filmu Pat a Mat a dokument o natáčení,“ ujišťuje programový vedoucí Tomáš Svoboda.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea


020523ouh02
020523ouh03
020523ouh04
020523ouh05
020523ouh06


Přidej komentář