Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pavel Sojka zmrazil v čase portréty a situace z New Yorku

nyc01
Autor fotografií vystavených pod názvem New York, Candid / otevřené město, prožil osmdesátá léta 20. století v americkém velkoměstě a pořizoval si tam vizuální deník, jehož ukázku mohou vidět návštěvníci Radniční výstavní síně v jihočeské metropoli
09.09.2019 16:44 | Ladislav Lhota

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií prezentuje v Radniční výstavní síni v Českých Budějovicích černobílé snímky s názvem New York, Candid / otevřené město. Představují výběr z vizuálního deníku, který si autor Pavel Sojka pořizoval za svého pobytu v New Yorku v osmdesátých létech minulého století. Portréty přátel a lidí z newyorských ulic se mísí se situacemi zmrazenými v čase, který se nevrátí. Expozice bude přístupná do 22. září.

Č. BUDĚJOVICE – Pražský rodák Pavel Sojka (1955) prožil významnou část svého života na východním Manhattanu, opaku spořádané západní Greenwich Village s historickými hospůdkami, básníky a jazzovými kluby. V osmdesátých létech se New York začal zvedat z popela a devastace. Město mělo nádech omšelé krásy a hlučné staré vagony metra byly divoce pomalované. Obzvlášť jedna ze zapomenutých čtvrtí, manhattanská East Village, zažívala obrození díky vlně nově příchozích aspirujících umělců, punkerů, anarchistů, rockerů a jiných individualistů, kteří si ji vybrali k životu kvůli nízkým nájmům. „Instinktivně jsem gravitoval do východní zkažené části,“ přiznává Sojka.

Absolvent Školy uměleckých řemesel v Praze (obor rytina) a jazykových škol v Mnichově resp. New Yorku se brzy po příjezdu do amerického velkoměsta v roce 1980 intenzivně začal věnovat fotografii. „Nestala se mojí obživou, nicméně jí patří v mém životě místo jakéhosi deníku a osobní zpovědi dohromady. Byla i způsobem vypořádání se s mojí každodenností. Fotil jsem to, čím jsem žil, aniž bych se pokoušel napojit na módní trendy, protože smyslem a cílem života je sám život,“ svěřuje se Pavel Sojka, jenž od roku 1995 přebývá znovu v rodné zemi, střídavě v Praze a České Kanadě. V období 1997 až 2016 se dočkal pěti samostatných výstav Praze. Pracuje jako překladatel.

(lho)
Reprofoto Ladislav Lhota


nyc02
nyc03
nyc04
nyc05
nyc06


Přidej komentář