Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pět osobností Jihočeského divadla kandiduje na Thálii

Svidró
Širší nominaci na celostátní Cenu Thálie si vysloužili sólisté Jihočeské divadla Viktor Svidró a Julie de Meulemeester za hlavní role v baletu Labutí jezero.
04.02.2016 21:14 | Ladislav Lhota

Herecká asociace ve středu 3. února oficiálně zveřejnila nominace na celostátní Cenu Thálie za mimořádné jevištní výkony v roce 2015. V širších nominacích se objevila jména pěti osobností Jihočeského divadla.

PRAHA / ČESKÉ BUDĚJOVICE - Za taneční výkon v baletu Labutí jezero v choreografii a režii uměleckého šéfa baletu Attily Egerháziho se do širších nominací dostali Julie de Meulemeester za roli Rothbarth a Odilie a také Viktor Svidró, představitel Siegfrieda. V operní kategorii získali širší nominaci Lukáš Bařák za roli Figara v Mozartově Figarově svatbě a Alexandr Beň za ztvárnění role Amonasra ve Verdiho opeře Aida. V kategorii opereta, muzikál zaujal porotu Aleš Voráček v roli Gustava von Pottensteina v klasické Lehárově operetě Země úsměvů.

K nominacím na Ceny Thálie za rok 2015 se vyslovil ředitel první jihočeské scény Lukáš Průdek: „Členové Jihočeského divadla se v posledních létech pravidelně objevují v širší či užší nominaci na Cenu Thálie, což svědčí o umělecké kvalitě jednotlivých souborů. Odborná porota nás řadí mezi přední česká divadla. Již pominula doba, kdy regionální divadla pokulhávala daleko za těmi metropolitními. S potěšením vnímám, že je tomu tak i díky činnosti našeho divadla. Všem nominovaným děkuji a gratuluji.“

Loni byli tři kandidáti

Loňská sezona byla pro Jihočeské divadlo v nominacích na celostátní Thálii  nejúspěšnější v historii. V užších nominacích se objevila Věra Hlaváčková za  postavu ztvárněnou ve hře Petra Zelenky Job Interviews. Za roli Ježibaby v opeře Rusalka uvedené před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově získala užší nominaci Jolana Fogašová. Do širších nominací se dostal Miloš Horák za roli Alfia v opeře Sedlák kavalír.

Dosud jediným držitelem prestižní Ceny Thálie z členů Jihočeského divadla se stal sólista baletu Zdeněk Mládek, který byl oceněný za svoji úlohu v baletu Attily Egerháziho So In Love v roce 2011. Příznivci Jihočeského divadla mohou i letos hlasovat o nejoblíbenější inscenaci, nejlepší mužský a ženský jevištní výkon za rok 2015 v divácké anketě Jihočeská Thálie.

Hlasovací lístky najdou zájemci ve foyer Jihočeského divadla, v DK Metropol i Malém divadle a v měsíčních divadelních programech. Hlasovat mohou lidé rovněž online na http://jihoceskedivadlo.cz/thalie. Počítat se budou hlasy doručené nejpozději do 21. března 2016. Slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen se uskuteční 24. března 2016 v historické divadelní budově.

(tzd)
Foto Ján Honza
Přidej komentář