Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Pětice herců startuje z Půdy do Nesmíru

kra01
Visačku první premiéry kalendářního roku 2020 v Jihočeském divadle nese originální science fiction musical Nesmír, který je dílem tvůrčího kolektivu Maleho divadla doplněného dvěma členy činoherního souboru (na snímku František Hnilička a Kamila Janovičová)
20.01.2020 13:24 | Ladislav Lhota

Vydatné, přitažlivé, inspirující, náročné oslavy stého výročí vzniku první jihočeské scény dospěly do finiše. Všechny čtyři soubory Jihočeského divadla se vracejí zpátky na zem, ale pozor, našla se výjimka. Partička z Malého divadla přibrala dva kumpány z činohry a pětice herců míří do Nesmíru, na zdevastovanou planetu kdesi v nekonečnu. Co se tam děje, dá se zjistit bez obřího dalekohledu. Nejlepší výhled poskytuje hlediště ve studiu Na Půdě, kde měl originální science fiction musical premiéru 17. ledna.

Č. BUDĚJOVICE – Šéfka činohry Martina Schlegelová nedala jinak a přiměla kolegy z Malého divadla, ať vymyslí něco pro publikum od patnácti do třiceti let (cítit se na třicet se dovoluje i devadesátníkům). Nedostatek času a nadbytek tvůrčí energie se ukázaly jako ideální kombinace pro vznik zcela původního studiového muzikálu, nesmírného sci-fi díla, které přivábí puberťáky ujeté na Star Wars i trochu (i o dost) starší milovníky světelných mečů a kluzáků, napínavých zápletek a vůbec ne laciných hlášek. Příjemné bude zjištění, že bytosti plující Nesmírem jsou vlastně také lidé nebo se jim podobají k nerozeznání, ač jeden z aktérů je pes, jeden zlokočka.  

Příběh dívky, která žije na zdevastované planetě a místo zmizelé tetičky najde doma vzkaz, že je vyvolená k tomu, aby čelila hrozícímu zlu (dobře jí poslouží čtyřnohý kamarád čerstvě zaměstnaný jako hlídač v muzeu, kde mezi exponáty trčí dávno technicky překonaný robot), napsal a režíroval Dan Kranich spolu s Františkem Hniličkou. Oba také hrají. Na jevišti jsou s nimi Kamila Janovičová, Vít Piskala a Pavel Oubram. K dotvoření inscenace přispěl i Janek Lesák a další mladí členové Malého divadla. Hudbu složil Jan Čtvrtník, scénu a kostýmy navrhla Alžběta Uhlíková. Nejbližší reprízy budou 12. a 17. února, potom 19. března.    

Ladislav Lhota
Foto Petr Zikmund


kra02
kra03
kra04
kra05
kra06


Přidej komentář