Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Petice zatím nepomohla. Jaký bude osud KD Slavie?

260423pzn01
V jihočeské metropoli se zvedla vlna odporu proti necitlivé rekonstrukci historické budovy DK Slavie, kterou schválili městští radní. Součástí protestu byla třídenní akce Srdce bijí pro Slavii a stále pokračuje sbírání podpisů pod petici Zachraňme KD Slavie v Českých Budějovicích s unikátní tělocvičnou
26.04.2023 11:42 | Ladislav Lhota

Dvoupatrová neorenesanční budova KD Slavie na Zátkově nábřeží v Českých Budějovicích je chráněnou historickou památkou (budova byla otevřená 31. prosince 1872) a oblíbeným kulturním resp. společenským centrem, známým v minulosti jako Německý dům či Dům armády (lidově „armáďák“). Chystaná přestavba nenávratně poškodí některé části kultovního objektu, proto vznikla petice vyjadřující zásadní občanský nesouhlas se záměrem vedení města na realizaci přestavby, nástavby a stavebních úprav. Odpor veřejnosti ale zatím nepomohl k záchraně.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – První část petice Zachraňme KD Slavie v Českých Budějovicích s unikátní tělocvičnou předali členové petičního výboru úředníkům na radnici v pondělí 24. dubna. Petice obsahovala osmdesát šest kusů listinných podpisových archů s 925 podpisy petentů. Zároveň ke stejnému datu vyjádřilo svoji podporu elektronicky dalších 1 126 petentů. Navzdory protestům občanů a odborníků (Klub Za starou Prahu, ICOMOS, Sdružení pro stavebněhistorický průzkum) rozhodli městští radní taktéž v pondělí 24. dubna o výběru firmy, která provede přestavbu památky, jejíž originální podobu navrhl architekt Ignác Vojtěch Ullmann. Zahájení rekonstrukce se plánuje na 1. června. 

Podle vyjádření ředitele územního pracoviště Národního památkového ústavu Daniela Šnejda v MF Dnes 25. dubna není budova aktuálně v havarijním stavu a míru plánovaných dispozičních změn „lze považovat za vážné poškození historických hodnot.“ Současné stanovisko k adaptaci Slavie formuloval takto: „Možnost přístavby průčelí jsme odsouhlasili s tím, že rozšíří kapacitu domu při zachování cenného uspořádání. Bohužel vítězný návrh zahrnoval i výrazné změny uvnitř. Ve vyjádření jsme s většinou těchto úprav nesouhlasili. Příslušný úřad ale projekt schválil bez zásadních výhrad.“ Spolu s dalšími odborníky také ředitel NPÚ vyvrátil nepodložený argument o návaznosti na Ullmannovy ideje.

Na konci třetího dubnového týdne se ve Slavii a na letní scéně konala akce na podporu zachování památky a citlivějšího přístupu k rekonstrukci s názvem Srdce bijí pro Slavii. Zájem veřejnosti byl vysoký, celková návštěvnost přesáhla tisícovku. Výtvarně vzdělávacích programů ve čtvrtečním a pátečním dopoledni zúčastnilo 240 dětí – od žáků mateřských škol po středoškoláky. Na komentované prohlídky přišlo do Slavie osm desítek zájemců, organizátoři dodatečně přidali ještě mimořádnou prohlídku s účastí padesáti osob v době sobotního koncertu. Multižánrový sobotní koncert na letní scéně sledovalo přes 700 lidí.

Petiční akce pokračuje do 14. května 2023 a stále přibývají hlasy. V elektronické podobě lze vyjádřit nesouhlas s devastační proměnou kulturní památky na stránce: https://www.petice.com/zachrame_kd_slavie_v_eskych_budjovicich_sunikatni_tlocvinou.
Petici v tištěné podobě je možné podepsat v Galerii Na dvorku, Hroznová 8, České Budějovice.

(lho, kos)
Foto Šárka KosováPřidej komentář