Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Petr Moravec potvrzuje, že Šumava je kouzelná a poetická

suk01
Na výstavce v klubu Horká vana představuje autor Petr Moravec fragment ze souboru fotografií, které doprovodí připravovanou publikaci Šumava kouzelná a poetická, v niž budou verše Johanna Petera
20.09.2019 15:29 | Ladislav Lhota

Budějovický kultuní klub Horká vana hostí od 19. září výstavku barevných fotografií ze Šumavy, které pořídil amatérský fotograf Petr Moravec do připravované knížky Šumava kouzelná a poetická, v níž budou doplňovat verše německého básníka a spisovatele Johanna Petera (narodil se roku 1858 v Bučině, zemřel 1935 ve Vimperku). Publikace vyjde vlastním nákladem fotografa letos v listopadu v české a německé mutaci.

Č. BUDĚJOVICE – V několika stovkách exemplářů z produkce Tiskárny Černý v Černé v Pošumaví se spoji práce dvou zcela odlišných osobností. Johann Peter vedle celoživotní pedagogické činnosti také redigoval šumavský literární časopis Der Böhmerwald. Napsal řadu titulů mapujících šumavský národopis, své črty a novely shrnul do knihy Buchengrün (Lipsko, 1887), publikoval básnické sbírky Frühling, Wald und Liebe (Č. Budějovice, 1881) nebo Der sprossende Wald (Č. Budějovice, 1927). Nejvýznamnějším Peterovým dílem se stala vzpomínková kniha Der Richterbub (1914) s pokračováním Der Richterstudent a Der Richterlehrer (1918). Byl také velmi zručným hudebníkem.

V knize Šumava kouzelná a poetická se vybrané básně Johanna Petera dočkají prvního českého překladu, o který se zasloužil Jan Mareš. Šumavskou atmosféru dokreslí fotografie Petra Moravce, jenž se narodil a žije v Českých Budějovicích. Od dětství si budoval vztah k čisté přírodě a pořád trochu tajemnému pohoří na pomezí třech států. „Jezdil jsem na Šumavu na výlety s rodiči nebo lyžovat se školou. Někdy před deseti léty jsem ze zdravotních důvodů opustil svoje řemeslo, kuchařinu, a hledal nějakou aktivitu. Zvítězilo cestování a fotografování. Na Šumavu jsem to měl nejblíž,“ usmívá se autor poetických snímků. Chybí mu odborné vzdělání, nikoliv talent a trpělivost.

Na stěnách v Horké vaně aktuálně visí méně než dvě desítky Moravcových fotografií vzniklých za posledních pět let. V knížce jich bude kolem stovky. „Fotil jsem hlavně v centrální Šumavě, nejvíc kolem Kvildy. Někdy jdu za konkrétním cílem a vstávám kvůli tomu třeba ve čtyři ráno. Jindy se toulám a neudělám ani jednu fotku za den. Loni jsem na Kvildě tři týdny marně čekal na mlhy. Potom jsem přijel na víkend a mlha byla každý den. Focení je často dílem náhody,“ líčí muž, který působivě zachytil i mnohotvárnost Třeboňska nebo imprese z Vysokých Tater. Knížka se bude prezentovat nejen v Horké vaně, ale i v Hluboké nad Vltavou, na Kvildě a dalších místech.

Ladislav Lhota
Foto autor (1) a Petr Moravec (5)


suk02
suk03
suk04
suk05
suk06


Přidej komentář