Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Petr Schel nezklame. Ani jeho Sochy v radniční síni

pes01
Plastiky vytvářené Petrem Schelem jsou z kameniny a mají pokovovaný povrch, který jim zaručuje odolnost vůči počasí a agresivnímu prostředí
29.09.2019 21:14 | Ladislav Lhota

Výstavní síň českobudějovické radnice vábí návštěvníky až do 15. října souborem čtyřiadvaceti soch z dílny Petra Schela, jehož tvorbu obdivují příznivci výtvarného umění nejen v České republice, ale i daleko za hranicemi. Dá se říct, že absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy Sv. Anežky v Českém Krumlově a rezident ve Slavči pod Kletí nikdy nezklame. Pracuje s kameninou, která se vypaluje při vysoké teplotě až 1 280 stupňů Celsia. Jeho díla vlastní Johnny Depp nebo Dagmar Havlová.

Č. BUDĚJOVICE – Vzpomínka, Vylodění, Shakespeare, Stavebnice jménem žena I a II, Jing a jang, Chlapec II a III, Naslouchání, Femme Fatale I a II, Gejša III, Vědma I a II, Isis, Probuzení, Malá mořská víla, Společná myšlenka, Láska, Košilka II, Torzo, Bojovník, Velká vědma a Vertical balet, tak se jmenují jednotlivé součásti Schelova souboru vystaveného v českobudějovické radnici pod souhrnným názvem Sochy. Všechny jsou z kameniny, která díky vysoké teplotě při pálení slinuje v tvrdý, skoro kamenný střep. „Na rozdíl od klasické kamenosochařiny, kde se materiál ubírá, je modelování mých soch v principu opačné,“ vysvětluje sedmačtyřicetiletý umělec.

Na počátku je myšlenka, hlína, dřevěná deska a sochařovy ruce. Závěr dlouhého a složitého procesu sestává z pokovování plastik podle receptu, který nelze prozradit. Jisté je, že díky současným technologiím dosahují sochy značné odolnosti vůči počasí a agresivnímu prostředí. Proč si Petr Schel vybral takový způsob práce s hlínou, když vystudoval kamenosochařství? „Mám rád autentičnost projevu, který dovoluje hlína. Každý dotek ruky a vložená energie zůstávají v soše,“ ujišťuje výtvarník, jenž vícekrát vystavoval své práce ve Francii nebo v Rusku. A také hudebník. Hraje na kytaru, pod pseudonymem Petr Brant složil hudbu k pěti celovečerním filmům.

Ladislav Lhota
Foto autor     


pes02
pes03
pes04
pes05
pes06


Přidej komentář