Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Petr Stolín tvoří, jak žije. A jak žije, tak učí

pst01
Galerie současného umění a architektury v jihočeské metropoli po nucené covidové pauze otevírá výstavní prostory v historické budově Domu umění a představuje architektonickou tvorbu svitavského rodáka Petra Stolína, působícího dlouhodobě v severočeském Liberci
02.06.2021 11:18 | Ladislav Lhota

Po nekonečných lockdownech ožívá provoz v Galerii současného umění a architektury, která se nachází v Domě umění města České Budějovice na centrálním náměstí Přemysla Otakara II. Vernisáží ve čtvrtek 10. června se otevře první letošní výstava. Přibližuje architektonickou tvorbu Petra Stolína (1958), jenž vedle své praxe působí jako docent a vedoucí Katedry architektury na Fakultě umění a architektury Technické univerzity (FUA TUL) v Liberci, a snaží se přinést zprávu o tom, co je v architektuře nejdůležitější. Přístupná bude do 28. srpna.   

Č. BUDĚJOVICE – Rodák ze Svitav Petr Stolín vystudoval fakultu architektury VUT v Brně. Od roku 1986 působí v Liberci, na mnoha projektech pracuje se svým bratrem, sochařem a konceptuálním umělcem Janem Stolínem. Se svojí partnerkou Alenou Mičekovou založil roku 2015 ateliér Cube Love a společně získali řadu ocenění, mezi nimi Českou cenu za projekt Zen Houses, ateliér a dům v Liberci (2016) nebo cenu Architekt roku 2021. Jejich architektura získává prostřednictvím rafinovaného použití běžných stavebních materiálů silný estetický náboj a projekty se často recenzují ve významných českých i zahraničních publikacích a přispívají k dobrému jménu české architektury.

Aura Petra Stolína tvoří atmosféru celého architektonického ateliéru na FUA TUL. Zkušený tvůrce patří do nepočetné skupiny současných českých architektů, jejichž dílo snese srovnání se světovou špičkou. Návrhy Petra Stolína se nepodřizují rychlosti a fotogeničnosti mediálních událostí, protože jejich cílem je rozvíjení autentické zkušenosti obývaného prostoru. Podstatou úspěchu je především dlouhodobé ohledávání základních kvalit stavebního umění, které autora přivedlo k rozvinuté poetice střídmosti. Výstava libereckého architekta připravená pro českobudějovickou galerii ale nepředstavuje jeho tvorbu pomocí modelů či odlišných reprezentací architektury.

Lze dosáhnout od jedné zdi ke druhé

Expozice si klade za cíl přinést zprávu o tom, co je v architektuře nejdůležitější. Pro Petra Stolína je v architektuře nejdůležitější to, jak otevírá možnosti života v ní. V oceněných Zen Houses si zvolil experimentální podobu žitého prostoru. Neudělal to však z marnivé touhy zviditelnit se. Pro Zen Houses, jeden dvojdům či dvě hmoty jednoho domu, je charakteristické očištění se od všeho přebytečného. Jsou postavené z běžných a cenově dostupných materiálů nenáročných na zacházení a údržbu. Zjednodušení zde přesto neznamená pokles kvality architektury. Tyto domy jasně dokládají, že kvalitní architektura není podmíněná neomezeným rozpočtem a možnostmi vyspělých technologií.  

Stolínovy Zen Houses se prezentují jako jednoduché objemy pro komplexní prostorové úvahy. „Pokud stojíte uvnitř, lze při rozpažení rukou téměř dosáhnout od jedné zdi ke druhé,“ připomíná kurátor budějovické výstavy Filip Šenk ke stěžejnímu dílu architekta, který se řídí heslem: „Jak tvořím, tak žiji a jak žiji, tak učím.“ Řadu projektů vytváří se svým bratrem Janem Stolínem, známým sochařem. Spolupracují v trvalém překračování hranice mezi výtvarným uměním a architekturou. Velmi dobře to bylo patrné na jejich společné výstavě 5866 v Galerii Jaroslava Fragnera (2018) s překvapivou zkušeností obvyklého prostoru tamní galerie. Připomenout je potřeba také výjimečný Památník bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci (2000).

(lho, tzu)
Foto z archivu Galerie současného umění a architektury


pst02
pst03


Přidej komentář