Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Po konci divadelního léta se rozdávaly první ceny Thálie

tha01
Předávání cen Jihočeské Thálie za umělecké výkony v roce 2019 se výrazně zpozdilo vinou boje s nemocí covid-19. Jako první se v září předávaly ceny v oboru činohra. Z herců jsou držiteli hostující Helena Dvořáková a člen souboru Tomáš Kobr. Z ocenění za rozhlasové herectví se těší Jiří Untermüller
21.09.2020 13:26 | Ladislav Lhota

První premiéra sezony 2020 – 21 v Jihočeském divadle, kterou se stala gangsterská komedie Zabiják Anders, nejenže termínově korespondovala s posledním představením – Prodanou nevěstou v Chřešťovicích na Písecku – z celkového počtu padesáti produkcí zahrnutých do Léta s Jihočeským divadlem jako náhradou za zrušené léto před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, ale byla i rámcem pro předání cen Jihočeské Thálie za rok 2019 za obor činohra a rozhlasové herectví.

JIŽNÍ ČECHY – Poslední představení pod širým nebem v sobotu 19. září definitivně naplnilo program Léta s Jihočeským divadlem. Za padesát dní se odehrálo pětadvacet představení na šesti místech v Jihočeském kraji. Jediný večer byl zrušený kvůli nepřízni počasí. Z celkové kapacity 4 014 míst se podařilo obsadit 2 808 míst. Návštěvnost činila necelých sedmdesát procent. Stoprocentní návštěvnosti dosáhlo závěrečné operní představení Prodaná nevěsta v Chřešťovicích, které nemělo chybu po stránce inscenační a vytěžilo maximum z úžasného génia loci zvýrazněného příjemně hřejícími slunečními paprsky. Tržby za celý projekt dospěly k částce 602 625 korun.

Než zahromoval na pódiu Zabiják Anders, došlo na první část udílení cen Jihočeské Thálie za rok 2019. Cenu za nejlepší ženský jevištní výkon obdržela Helena Dvořáková za roli Emmi Rothnerové v dramatu Dobrý proti severáku. Cena za nejlepšího mužský jevištní výkon putovala k Tomáši Kobrovi za titulní roli Arturo Uie v inscenaci Zadržitelný vzestup Artura Uie uvedené pod střechou improvizované Boudy. Jako nejoblíbenější činoherní inscenaci odhlasovali diváci historické krimi Ďáblův sluha v režii Martiny Schlegelové a současně absurdní komedii Bačkorové v režii Jany Kališové. Cenu Českého rozhlasu za rozhlasové herectví převzal herec Jiří Untermüller.

(lho, tzd)
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář