Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Počítání 385 misek Pavly Tiché potrvá (jen) dva dny

mis01
Pavla Tichá, Miska, 2013, tužka a akvarel na papíře, formát A4
12.04.2017 16:05 | Ladislav Lhota

Českobudějovická galerie Měsíc ve dne mění experimentálně dynamiku svého provozu a přichází s dvoudenní výstavou, na kterou divák buď honem rychle přijde nebo o ni přijde. Vernisáží na Velikonoční pondělí 17. dubna od 18 hodin se v galerijním prostoru otevře projekt 385 misek představující dva soubory kreseb Pavly Tiché. Vznik obou kolekcí ohraničila autorka významnými daty křesťanského kalendáře a vložila do nich duchovní rozměr.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Čtyřicet kreseb Pavly Tiché pod názvem Misky vystavil kurátor Pavel Švec v pražské Galerii 35m2 roku 2013. Čtyřicet proto, že je výtvarnice přivedla na svět v postním období. Čtyři roky starý soubor doplní dalších 345 misek, které začaly vznikat loni o velikonočních svátcích a poslední se podle plánu zrodí na Velikonoční pondělí těsně před vernisáží v galerii Měsíc ve dne. Součet 385 se sám nabídl do názvu aktuální výstavy s nezvykle akcelerující dobou trvání pouze do následujícícho dne.

Dramaticky přistřižený čas na přepočítání misek dostávají návštěvníci v souladu se záměrem provozovatelů českobudějovické galerie. „Krátkodobými akcemi chceme změnit nejen dynamiku galerijního provozu, ale také trochu zatřást zvyklostmi lidí, kteří přicházejí za výtvarným uměním. Výstava tohoto typu je svým založením ojedinělou a neopakovatelnou událostí. U hudebních koncertů jsme na to zvyklí. V případě výstav býváme přesvědčení, že tolik nezáleží na načasování návštěvy. Teď je tomu jinak,“ usmívá se kurátor Jiří Ptáček.

Autorka skoro každý večer v uplynulém roce – vybrala si pouze dvacet dní dovolené – stvořila jednu kresbu. Za předlohu jí sloužily drobné domácí předměty, které zrovna byly po ruce. „Pro Pavlu Tichou je kresba prostředkem vnitřní harmonizace a soustředění, každodenního osobního spojení s výtvarným uměním, estetickými principy a výrazovými možnostmi. Pro umělkyni, jíž kvůli plnění pracovních a rodinných úkolů nezbývá dostatek času na kontinuální uměleckou tvorbu, se práce na těchto malých formátech stává obnovou vazeb na důležitou vizuální, tělesnou a duševní zkušenost, bez které se neobejde,“ vysvětluje Jiří Ptáček.

Pavla Tichá (1982) vyrůstala v Českých Budějovicích. Žije v Římově. Vystudovala SUPŠ Sv. Anežky České v Českém Krumlově a Fakultu výtvarných umění VUT v Brně. Roku 2005 se prosadila v umělecké soutěži Arskontakt. Součástí ocenění byla i její samostatná prezentace. Naposledy se veřejně představila před třemi léty v pražské Galerii 35m2. Spolu se sestrou Kamilou Zemkovou uspořádala společnou výstavu v pražské Galerii Ferdinanda Baumanna (2011). Obě se zúčasnily také kolektivní výstavy Co čekat od klasické generace? v českobudějovické Galerii Měsíc ve dne (2010).

Ladislav Lhota
Foto archiv galerie Měsíc ve dne




Přidej komentář